StoryEditorOCM

STUDENI I PROSINACKako brinuti o vrtu zimi, što se sije, a što sadi? Donosimo detaljan pregled radova i sjajne savjete

Piše Dr.sc. Marin Kukoč, dipl. ing. agr.
21. studenog 2024. - 13:55

Kako pripremiti vrt za zimu, što se sije, a što sadi - donosimo u suradnji s portalom Posadi sam

POVRTNJAK

Sije se: matovilac, špinat, peršin, bob, mrkva, ozima salata, grašak.

Bob se sije na dubinu 5 – 10 cm, a može se sijati u redove međusobno udaljene jedan od drugog 40 cm, uz razmak sjemenki unutar reda od 10 cm. Moguća je i sadnja u jamice u kojima se stavi četiri-pet sjemenki, uz razmak između jamica isto 40 cm. Prije sjetve dobro je preko noći ostaviti sjemenke da se namaču u hladnoj vodi, čime će se potaknuti brže klijanje.

Sadi se: češnjak, luk iz lučice, ozima salata, luk srebrenac.

image
Shutterstock

CVIJEĆE, UKRASNO DRVEĆE I GRMLJE

– Nagrtanje ruža

– Sadnja lukovica proljetne cvatnje

Još je uvijek moguće posaditi lukovice onih vrsta koje cvjetaju u proljeće, poput tulipana, narcisa, zumbula i drugih.

U pripremljeno tlo lukovice se sade na dubinu koju određujemo prema veličini lukovice. U lakšim, pjeskovitim tlima lukovice se sade nešto dublje, a u teškim, glinastim tlima pliće. Ako je tlo u kojem se sade suviše teško i glinasto, dobro je pri sadnji ispod svake lukovice staviti šaku pijeska ili šljunka.

Jednostavno je pravilo koje kaže kako se lukovica sadi na dubinu koja je dva-tri puta veća od njezine visine. Kombiniranom sadnjom na različitim dubinama možete postići cvatnju tijekom duljeg razdoblja.

Što se, pak, tiče razmaka sadnje između lukovica, on uvijek treba biti dva-tri puta veći od širine lukovice. Pridržavanjem ovih pravila na gredici ćemo dobiti lijep sklop biljaka.

– Sadnja drveća i grmlja, ruža

Jesen je idealno vrijeme i za sadnju ukrasnog drveća i grmlja, kao i njihovo premještanje ako su prvotno posađeni na pogrešnom mjestu. Kod sadnje na novo mjesto tlo obogatite zrelim kompostom, ali nikako gnojivima koja bi mogla potaknuti biljku na prerano tjeranje pupova.

– Razmnožavanje trajnica

Jesen je idealno vrijeme za dijeljenje većine trajnica. Učinite to tako što ćete lopatom iz tla izvaditi cijelu biljku, a zatim je nožem razdijeliti na više dijelova, pazeći pritom da svaki dio ima dobro razvijeno korijenje.

Krizanteme, nakon što prestanu s cvatnjom, podrežite na visinu od oko 20 centimetara. Odrezane izboje najbolje je spaliti kako bi se spriječilo širenje bolesti, a koje su na krizantemama česte.

Nije nužno da tijekom zime vaši balkoni i terase izgledaju golo i neprivlačno. Lonce i posude ispunite vrstama koje zimi izgledaju sjajno, poput vrijeska, maćuhica, bršljana. Jednom posađene, neće zahtijevati toliku brigu kao ljetnice.

image
Shutterstock

TRAVNJAK

– Sakupljanje otpalog lišća

– Rasipanje pijeska i organskih gnojiva

Travnjak će možda tijekom studenoga trebati još jednom pokositi. Imajte na umu kako vlati trave zimi ne bi smjele biti kraće od četiri, ali ni duže od šest centimetara.

OSTALI RADOVI

Provjerite u kakvom je stanju vrtni alat koji ste koristili tijekom sezone. Teglice i druge posude kojima ste u prošloj sezoni imali zasađene biljke sada dobro isperite vodom. Glinene lonce izribajte četkom i ostavite ih neko vrijeme da se dobro posuše, te potom spremite na suho mjesto.

Stalni posjetitelji vrta ostaju aktivni i tijekom zime. Pronađite mjesto za sigurno prezimljavanje korisnih organizama. Naviknite ptice na mjesto gdje ćete im tijekom zime ostavljati pokoju sjemenku. Imate li u vrtu pojilo, i njega redovito nadolijevajte svježom vodom, naročito u danima bez kiše.

Među korisne organizme u vrtu spadaju božje ovčice (bubamare), zlatooke, parazitske osice, uholaže i brojne druge vrste. Tijekom proljeća i ljeta, kada u vrtu sve cvjeta, kada ima dovoljno nektara i organizama kojima se hrane, potrebno im je tek osigurati izvor vode.

No zimi, kada je hrane malo, a temperature se spuste i ispod nule, korisni organizmi prestaju sa svojim aktivnostima. Pred zimu odvojite malo vremena i od materijala koji su vam stalno nadohvat ruke, izradite hotel za kukce u koji će se zavući tijekom zime. Dovoljno je u prosušenom panju svrdlom izbušiti rupe promjera oko 10 mm ili na kakav okvir postaviti svežanj od komada bambusa dužine 10-ak centimetara. U panju će svoje idealno sklonište pronaći solitarne pčele, vrlo vrijedni oprašivači.

Mjesto na kojem kompostirate biljne ostatke prekrijte drvenom piljevinom ili slojem vrtnog tla. Na taj ćete način podignuti temperaturu unutar kompostne hrpe, što će mikroorganizme nužne za razgradnju organske tvari držati aktivnima tijekom cijele zime.

image
Shutterstock
11. siječanj 2025 02:36