StoryEditorOCM

PRVI TEČAJDo boljeg uroda i manjeg troška u masliniku nikad jednostavnije! Sve o tome saznajte već ovoga vikenda u Sukošanu i Benkovcu

Piše Nedjeljko Jusup
15. studenog 2024. - 08:13

Kako orezati maslinu da bolje rodi i da se, pritom, smanje troškovi rezidbe, berbe i zaštite cilj je tečaja koji će se 16. i 17. studenoga održati u Sukošanu i u masliniku Uljare Lepur u Lepurima kod Benkovca. Tečaj organizira tvrtka Olive pruning society d.o.o. (Društvo rezača maslina d.o.o) iz Zadra, čiji su osnivači dr. sc. Šime Marcelić i magistar agronomije Stjepan Dević.

- Zadovoljni smo odazivom maslinara. Osim sa zadarskog dolaze i iz drugih područja jadranske Hrvatske, ne kriju zadovoljstvo Marcelić i Dević.

Dvodnevni tečaj sastoji se od uvodnog, teorijskog djela i praktičnog djela. Teorijski dio o tehnikama uzgoja maslina, ali i o fiziologiji i biologiji masline te o različitim načinima orezivanja, održat će Šime Marcelić i Petar Pedišić. Taj uvodni dio tečaja s početkom u devet sati održat će se u dvorani Doma mladeži u Sukošanu.

Praktični dio započinje pokaznom rezidbom reforme uzgojnog oblika iz grmolikog u polikonični koju će prezentirati Stjepan Dević. U nastavku Marcelić pokazuje obnovu i kako odabrati primarne grane, a Toni Družijanić kako obaviti djelomičnu, postepenu ili kompromisnu reformu uzgojnih oblika.

Sutradan u maslinicima Uljare Lepur, osim pokaznih rezidbi, polaznici će imati priliku upoznati se s alatima za rezidbu, a potom uz stručno vodstvo agronoma uzeti šegac i škare u ruke kako bi i praktično savladali tehniku rezidbe.

- Cilj je da shvate cijeli proces i koliki treba biti intenzitet rezidbe, da znaju što i zašto režu, kažu Dević i Marcelić. Uz njih u praktičnom djelu tečaju s polaznicima će raditi i agronomi Toni Družijanić, Nino Longin i Pellegrin Kurtin. Završni dio tečaja rezerviran je za pitanja i odgovore te dodjelu priznanja polaznicima tečaja, a potom slijedi i zajedničko druženje.

Sljedeći tečaj rezidbe maslina zakazan je za 7. i 8. prosinca.

-Broj polaznika je ograničen na 30 pa prijave već pristižu. Javljaju nam se i iz susjednih zemalja Slovenije i BiH, otkrivaju Stjepan Dević i Šime Marcelić, organizatori prvog tečaja ove vrste na području Dalmacije.

07. prosinac 2024 02:35