Ljeto je, doba od suše i najgoreg štetnika masline – maslinove muhe. Za muhu smo vam pokušali pomoći pa uz ovaj ljetni broj Masline svakom čitatelju darujemo Plantellinu žutu ploču za hvatanje maslinove muhe.
Što se suše tiče, tu može pomoći samo država. Hrvatska je vodom jedna od najbogatijih zemalja Europe. Hrvatska je po navodnjavanju poljoprivrednih površina na začelju mediteranskih zemalja Europe! Nisu vam malo čudne ove dvije rečenice, ova dva podatka?
Vode dakle imamo puno više nego neke manje sretne zemlje. I? Što radimo s njom? Ništa! Voda nam teče u more! Druge zemlje desaliniziraju more ne bi li dobile vodu! I takvom vodom i to za samo 2,5 kune po kubiku opskrbljuju svoje maslinare za zalijevanje maslina. Naš maslinar vodu iz recimo rijeke Jadro kod Splita, koju ne treba desalinizirati i trošiti velike novce na takve pogone, nego je dobra kakva je, plaća skoro 15 kuna kubik! Ako mu je uopće daju!
„Dajte nam vodu“, kao mantru u svom masliniku nadomak Rogoznici ponavlja mladi maslinar Domagoj Živković, čije maslinovo ulje je nedavno u New Yorku osvojilo svjetsko zlato za kvalitetu. U reportaži koju za Maslinu piše Mladen Stubljar doznat ćete da bi on mogao i htio i više ulja i više maslina i nije mu žao truda, ali vodu mu država ne da.
A šahta vodovoda kojom teče voda prolazi tek 40 metara od njegovih žednih maslina. Za susjedov bazen i turiste vodu daju, ali za masline ne jer je bazen turistička djelatnost (koja je valjda ovoj državi važna), a masline poljoprivreda (koja očito ovoj državi nije važna!).
U prvih 6 mjeseci ove godine u Dalmaciji je pala tek jedna trećina od prosječnih količina oborina na tom području. Naši maslinici su sve suši, klima iz godine u godinu sve vruća, maslina imamo puno manje nego drugi, i puno manje nego bi ih mogli imati. Ulje nam je među najboljima na svijetu i „po zlato“ bi ga mogli prodavati… da ga imamo koliko ga nemamo. A nemamo ga zato što nemamo uvjete za sadnju novih maslina, nemamo uvjete ni za održavanje u ovoj suši onih postojećih. I gdje smo na svijetu i u budućnosti s maslinama? Procijenite sami.
Među pričama u glavnoj temi broja o navodnjavanju u ovom broju Masline pronaći ćete i dva znakovita podatka: Portugal sa svojih samo 10 milijuna stanovnika proizvodi više od 100.000 tona maslinova ulja godišnje i to u idućih desetak godina namjerava još povećati za 50%. A mi smo zadovoljni i sa svojih 5.000 tona ulja! I nemamo nikakvih planova za budućnost! Španjolska je nedavno odlučila investirati 2,54 milijarde eura u 51 tvornicu za desalinizaciju.
Hoće li se konačno kod nas naći mudar dalekovidan političar, premijer, ministar koji će se zauzeti i pokrenuti navodnjavanje žedne hrvatske obale i njezinih maslina? Hoćemo li se konačno pomaknuti?
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....