Za sve one koji planiraju u sljedeće proljeće podizati novi nasad maslina kolovoz je idealno vrijeme kada se obavlja priprema terena dubokim rahljenjem rigolanjem ili ripanjem. Duboko rahljenje rigolanjem obavljamo na dubokim tlima bez ili s malo skeleta, a ripanjem na plićim skeletnim tlima.
Rigolanjem se razbijaju slabije propusni horizonti i time povećava vodopropusnost, aeracija i kapacitet tla za zrak. Rigolanje treba obaviti na minimalnu dubinu od 60 centimetara.
Ripanje se obavlja riperom s jednim nožem i traktorom velike snage. Ripa se na dubinu od 0,80 do jedan metar i razmakom prolaska noža ripera na udaljenosti 0,70 do jednog metra. Ovo je iznimno važna agrotehnička mjera jer pomiče i lomi kamenje u zoni budućeg ukorjenjivanja maslina, a veće kamene gromade vade se na površinu. Sadnja manjeg broja sadnica maslina u vrtovima i okućnicama obavlja se kopanjem sadnih jama. Sadne jame treba iskopati tijekom kolovoza za sadnju u jesen ili proljeće. Dimenzije sadne jame trebaju biti najmanje 60 cm dubine i 80 do 100 cm širine.
Što veća, šira i dublja jama, to bolje. Ako je sadna jama dublja od predviđene, to ne znači da sadnicu treba dublje posaditi, već u nju pred sadnju nagrnuti zemlju.
Navodnjavanje
Nastaviti s navodnjavanjem maslina gdje je to moguće. Turnus i obrok navodnjavanja ovise o stanju nasada, tlu u masliniku i dnevnoj temperaturi, što će imalo iskusan maslinar vrlo brzo naučiti. Preporuka je češće navodnjavanje s manjim količinama vode, nego preobilno, a rijetko. Da bi se to ostvarilo, potrebno je osigurati stabilan izvor vode. Uz navodnjavanje moguće je obavljati gnojidbu – fertirigaciju.
Ako padne kiša, obvezno obaviti plitku obradu kultiviranjem u maslinicima koji nisu zatravnjeni radi čuvanja vlage u tlu i suzbijanja korova. U zatravnjenim maslinicima redovito kositi travu.
Zaštita od bolesti i štetnika
Paunovo oko
Dogodi li se tijekom druge polovine kolovoza pad temperatura uz obilnije oborine, prijeti zaraza maslina bolešću paunovo oko. Kod zaštita maslina od paunova oka potrebno je paziti na karence pripravaka jer u posljednjih nekoliko godina berba maslina počinje ranije. Rabiti organske fungicide jer pojedini pripravci na bazi bakra imaju karencu 56 dana. Zbog toga treba odrediti pažljivo vrijeme prskanja s rokom berbe.
Maslinova muha
Redovito maslinova muha izaziva najveće štete na maslinama tijekom kolovoza, osobito u godinama kišovitog ljeta. Redovito pregledavati žute ljepljive ploče s atraktantom koje se izmjenjuju u mjesečnim intervalima koje smo postavili u masliniku početkom ljeta. Ulovljene muhe očitavaju se u tjednim intervalima. Gospodarski prag štetnosti je kada se uhvate dvije muhe tjedno po ploči.
Suzbijanje maslinove muhe obaviti prskanjem krošnje insekticidima koji za to imaju dozvolu ili metodom masovnog lova. Metodu masovnog lova provodimo uporabom atraktanata i insekticida, koji se danas sve više koriste u zaštiti maslina od napada maslinove muhe. U slučaju kašnjenja s postavljanjem lovki ili prskanjem zaraza plodova se ne može suzbiti, te je iznimno važno suzbijanje maslinove muhe obaviti pravodobno.
Ako nastupi stresno razdoblje, masline poprskati folijarnim gnojivima i biostimulatorom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....