StoryEditorOCM

užitak za nepceFestival sira u Drnišu: iako se o ukusima ne raspravlja, ispred jednog štanda bio je 'beskonačan' red...

Piše Matilda Jelčić
18. lipnja 2017. - 16:57

Vladimir Tomaić iz Otočca sa sirom škripavac pobjednik je 8. festivala sira održanog u subotu u Drnišu, pod pokroviteljstvom Šibensko-kninske županije te u organizaciji kninskog Ureda Hrvatske gospodarske komore za područja posebne državne skrbi i Grada Drniša.

Zlatnim plaketama ocjenjivači s Agronomskog fakulteta u Zagrebu nagradili su svježi sir OPG Markoš Miloš iz Pađena, krasnarski sir Tomaić Commerce iz Otočca, svježi ovčji sir OPG Božo Djak iz Knina te OPG Sinjanke Ankice Poljak za mladi kuhani sir.

OPG Vuletić iz Maovica za polutvdi punomasni sir iz mišine osvojio je srebrnu plaketu, a OPG Validžić iz Oklaja nagrađen je za ovčji tvrdi sir brončanom plaketom.

Tako je sudio žiri pod vodstvom ugledne profesorice Jasmine Havranek, koji je ocjenjivao oblik, okus, kemijski i biološki sastav.

No sud žirija i sud naroda godinama se već razilaze. Stara narodna kaže – o ukusima se ne raspravlja. Ali, ako je suditi po redu koji se čekao ispred svakoga pojedinog štanda da bi se osladilo nepce, onda je lako zaključiti da – što se ukusa posjetitelja tiče – mišnom siru iz Maovica nema premca.

Iz godine u godinu ispred štanda Jagode i Željka Vuletića nepregledni je red onih koji žele njihov proizvod:

– Planinski sir je uvijek bio na cijeni. To je čisti ovčji sir u koji je uloženo puno truda – kazao nam je Željko Vuletić, dodajući kako je lijepo dobiti plaketu, ali da red kupaca dovoljno govori sam za sebe.

Na sajmu je sudjelovalo 50 izlagača, a osim proizvođača sira, svoje proizvode predstavili su i proizvođači pršuta, meda, ulja i suvenira.



– Šampion je autohtoni sir Like i Korduna, ove godine prijavljen za zaštitu na nacionalnoj razini. To će biti prvi sir u Hrvatskoj koji će imati zaštitu. Procedura je započela prije nekoliko godina, a sva dokumentacija je predana prije šest mjeseci. Njegova specifičnost je u tome što škripi pod zubima dok se jede. Mlijeko je iz Gacke doline, s Velebita, s područja koje obiluje ljekovitim travama, a koje mlijeku daje posebnu aromu – kazao nam je Vladimir Tomaić, navikao na dobivanje nagrada.

Njegova sirana je moderni pogon s dugogodišnjom tradicijom, a u Drnišu je prvi put. Tvrtka ima 14 zaposlenih, a godišnje prerađuju oko 80 tona sireva godišnje.

Okupljenim izlagačima i posjetiteljima obratili su se zamjenica šibensko kninskog župana Darija Puljić, gradonačelnik Drniša Josip Begonja, predsjednik Gospodarske komore Šibensko-kninske županije Ivan Soža i predsjednik Obrtničke komore Šibensko-kninske županije Joso Smolić koji su ujedno pobjednicima uručili plakete.

– Imamo festivale sira i pršuta, i kako bismo zaokružili cjelinu zadaća nam je, ako ne ove, onda svakako sljedeće godine, u Drnišu organizirati i festival vina – kazao je gradonačelnik Drniša Josip Begonja.

– Tijekom svih ovih godina uspjeli smo iskristalizirati niz kvalitetnih proizvođača. Provodeći ocjenjivanje sira pri Agronomskom fakultetu u Zagrebu postigli smo to da su sirevi napredovali. Na samim počecima imali smo nekolicinu vrlo loše ocijenjenih sireva, a sada od deset ispitanih uzoraka imamo sedam medalja, a ni ostali sirevi nisu loši i zaslužuju svaku pohvalu. Uspjeli smo i u promociji sira, posebno autohtonih sorti kao što je mišni sir – kazao je Josip Laća, voditelj kninskog ureda HGK.

– Drniški kraj ima jako dobre predispozicije za razvoj stočarstva i proizvodnju sira, ali i ostalih autohtonih tradicionalnih proizvoda po kojima je naš kraj prepoznatljiv. Podržavanjem ovakvih manifestacija promoviramo sve naše proizvode. Šibensko-kninska županija ulaže u brendiranje proizvoda kao što su mišni sir, drniški pršut, dalmatinska janjetina i med. Do sada prepoznatljiva turistička destinacija naša županija je sve poznatija i kao gastronomska destinacija – kazala je dožupanica Darija Puljić.

Kao i proteklih godina, manifestacija je imala humanitarni karakter u suradnji s Ligom protiv raka grada Drniša.

26. travanj 2024 04:28