StoryEditorOCM
ŠibenikSve na jednom mjestu

Najvažnije vijesti iz šibenske gradske uprave o aktivnostima, projektima i drugim važnim događanjima

Piše šibenski.hr
13. studenog 2021. - 17:26

Za završetak četiri projekta dodijeljeno 10,2 milijuna kuna iz EU fondova

Ugovore za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini za područje Šibensko-kninske županije, ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak uručila je na Tvrđavi Barone Gorani Barišić Bačelić, ravnateljici Javne ustanove u kulturi Tvrđava kulture Šibenik, Željku Buriću, gradonačelniku Šibenika, Robertu Podrugu, direktoru tvrtke Bikarac d.o.o. te Aniti Babačić Ajduk, ravnateljici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjima i drugim zaštićenim dijelovima prirode Šibensko-kninske županije – Priroda. Za realizaciju projekta izgradnje infrastrukture u Poduzetničkoj zoni Podi Grad Šibenik je, po danas preuzetom ugovoru, u svom proračunu osigurao 1,26 milijuna kuna, odnosno polovicu vlastitog udjela sufinanciranja. Ukupna vrijednost projekta je oko 10,2 milijuna kuna. Fondovi EU, pak, participiraju u investiciji sa 7,6 milijuna kuna. Tvrđava kulture Šibenik za svoj će projekt Historic Fortresses Intensifying Cross-Border Tourism Development FORTITUDE, po današnjem ugovoru, osigurati iz svojih sredstava oko 435 tisuća kuna. Projekt FORTITUDE započeo je 1. ožujka 2020. i trajat će do 28. veljače 2022.

Nositelj projekta je Javna ustanova Tvrđava kulture Šibenik s partnerima Gradom Karlovcem, Opštinom Herceg Novi, Opštinom Bar i Gradom Banja Lukum, a njegova je ukupna vrijednost oko 1,6 milijuna eura, kod čega je 85 posto sufinancirano iz programa Interreg IPA CBC Croatia – Bosnia and Herzegovina – Montenegro 2014 – 2020. Glavni cilj projekta je ojačati i diversificirati kulturno – turističku ponudu u prekograničnom području kao i razviti što kvalitetnije i održivije upravljanje kulturnim dobrima.

Tvrtka Bikarac d.o.o., pak, za svoj će projekt „Uspostava cjelovitog i održivog sustava gospodarenja otpadom na području Šibensko-kninske županije – Županijski centar za gospodarenje otpadom Bikarac-faza II namaknuti u ovoj fazi realizacije oko 5,3 milijuna kuna, dok će županijska JU Priroda za projekt „Turistička valorizacija kanala sv. Ante u Šibeniku – 2. faza osigurati nešto manje od 3,2 milijuna kuna. U prigodi uručenja ugovora prisutnima na Tvrđavi Barone uvodno se obratio gradonačelnik Burić podsjetivši kako je desetljećima zapuštena i zaboravljena kulturno-povijesna baština Šibenika, zahvaljujući upravo europskim sredstvima, doživjela novu mladost, postala svojevrsni simbol prepoznatljivosti grada ne samo u nacionalnim, nego i svjetskim okvirima te promijenila ukupnu percepciju grada.

- Šibenik je primjer grada u kojem je mudrim promišljanjem i korištenjem sredstava europskih fondova u revitalizaciju kulturnog dobra došlo do snaženja ukupne gospodarske slike naše sredine te s tim u vezi i zanimanja potencijalnih investitora u daljnja ulaganja. Sve je to jedan zaokruženi ciklus koji je od Šibenika stvorio ono što je danas – zaključio je gradonačelnik Burić. Ministrici Tramišak događaj je, kako je kazala, bio najljepša prigoda da po prvi put posjeti i obiđe europskim novcem revitaliziranu Tvrđavu Barone.

- Kada govorimo o Šibeniku, najčešća je asocijacija kako je to istaknuti primjer grada koji je sredstvima europskih fondova revitalizirao, revalorizirao i obnovio svoju kulturnu baštinu. Čak šest je projekata kulturne i prirodne baštine ukupne vrijednosti 108 milijuna kuna realizirano iz ovog programskog razdoblja upravo na području grada Šibenika – precizirala je ministrica čestitavši svima koji su vrijedno radili na pripremi kvalitetnih projekata i uspješno ih realizirali.

- Osim u kulturnu baštinu na području grada Šibenika i Šibensko-kninske županije, mi ćemo kroz Fond za sufinanciranje dodijeliti ukupno 79 milijuna kuna diljem RH za ukupno 46 projekata. Cilj je raspodjele tih sredstava uspješni završetak i realizacija projekata koji su sufinancirani sredstvima iz fondova EU i to do kraja 2023. godine. Ukupno je u nacionalnim okvirima bilo sufinancirano više od 80 projekata, a kroz spomenutih 46 zaokružujemo cjelinu programskog razdoblja 2014. - 2020. Ovakvi primjeri projekata potakli su i brojne druge institucije i gradove koji imaju vrijednu kulturnu i prirodnu baštinu da nastave pripremati projektnu dokumentaciju i svoje projekte novo razdoblje 2021. - 2027. koje podrazumijeva nove prilike, nove izazove i novu budućnost. Čekaju nas izdašna sredstva – čak 25 milijardi eura za RH. Vjerujem da ćemo sa jednakim žarom nastaviti obnavljati našu kulturnu baštinu i stavljati je u funkciju razvoja kako turizma, kao jedne od najvažnijih grana gospodarstva što će biti potencijal za dodatni rast gospodarstva i u ostatku RH, a posebice kontinentu – rekla je Tramišak. Spomenula se i završetka izgradnje Centra za gospodarenje otpadom Bikarac.
- Njegova vrijednost je veća od 6 milijuna kuna i vjerujemo da ćemo sredstvima iz državnog proračuna dodatno pomoći završetak realizacije ovog važnog projekta za kvalitetno uspostavljanje sustava gospodarenja otpadom područja grada Šibenika, ali i šireg okruženja. Takav je slučaj i sa završetkom izgradnje infrastrukture u Poslovnoj zoni Podi grada Šibenika. Čestitam gradonačelniku na ovako kvalitetnom projektu te činjenici da uz razvoj turizma promišlja i o ostatku gospodarstva, odnosno svim ostalim granama koje također imaju potencijal razvijati se upravo na šibenskom području. Kombinacija jednoga i drugoga jamstvo su daljnjeg ulaganja u standard građana, gospodarski rast i razvoj te stabilna i kvalitetna radna mjesta – zaključila je ministrica koja je potom sa domaćinom, gradonačelnikom Burićem i suradnicima obišla tvrđavu Barone.

Gradonačelnik Burić i njegov zamjenik Mileta na Podima obišli pogone tvrtki „Kameni zid“ i „Sense ESCO“

Šibenski gradonačelnik Željko Burić i njegov zamjenik Danijel Mileta u pratnji Jakova Terzanovića, direktora Poduzetničke zone Podi d.o.o.  obišli su prošlog tjedna  proizvodnu halu za obradu kamena tvrtke Kameni zid d.o.o., a potom i postrojenje energane na biomasu tvrtke Sense ESCO, koje su u fazi gradnje i opremanja.

image
Niksa Stipanicev/Cropix

- U okolnostima kada u informativnom prostoru dominiraju vijesti o pandemiji, odlučili smo javnosti ukazati na zbivanja koja zbog toga nisu stala, prije svega gradilišta dvaju pogona u Poduzetničkoj zoni Podi koji će, svaki na svoj način, pridonijeti unaprjeđenju ekološkog standarda, zaštiti okoliša i korištenju obnovljivih izvora energije. Time cijela zona prati dinamiku takozvane zelene agende prilagođavajući se aktualnim gospodarskim trendovima u Hrvatskoj i u Europi. Spojena je na kolektorski sustav, a u tijeku je projekt izgradnje infrastrukture vrijedan 10 milijuna kuna. U tijeku je, također,  procedura spajanje zone na auto-cestu te projekt plinofikacije -  kazao je gradonačelnik Burić prilikom obilaska gradilišta.

Obiteljska tvrtka “Kameni zid” zapošljava 50-tak radnika, a prvu kamenoklesarsku radionicu otvorila je u Utorima Gornjim, u unešićkoj općini te se, prema riječima Mihovila Melvana,  kroz stalna ulaganja u tehnologiju specijaliziranu za obradu kamena, kao i prilagođavanje cijelog proizvodnog procesa takozvanoj CNC tehnologiji prometnula u uspješni radni kolektiv.  Posluje od Istre do Dubrovnika, ali i u unutrašnjosti Hrvatske. Dobru suradnju ostvaruje i s jedinicama lokalne uprave, općinama i gradovima, kao i s privatnim naručiteljima.

- Uz pomoć suvremenih tehnoloških dostignuća, koja tvrtki osiguravaju brzinu i udovoljavanje i najzahtjevnijim traženjima kupaca ili naručitelja, postali smo konkurentni na hrvatskom tržištu, a cilj nam je širenje na inozemstvo.  Kamen je prirodni materijal koji i najnoviji trendovi postavljaju visoko na listu materijala poželjnih u interijerima ili eksterijerima obiteljskih kuća, objekata za turističku namjenu, ali i gospodarskih građevina i objekata infrastrukture - istaknuo je Melvan. Tvrtka "Sense ESCO" se, pak,  bavi proizvodnjom električne i toplinske energije iz obnovljivih izvora, a na Podima,  u suradnji sa hrvatskom tvrtkom TPK-EPO Proizvodnja,  gradi kogeneracijsko postrojenje snage 2 MegaWata na biomasu koje će koristiti drvnu sječku, kominu, rezidbu od vinove loze i masline te sličnu biomasu.  Ivan Čulina, predstavnik tvrtke CEP Zagreb koja je na gradilištu zadužena za koordinaciju s projektantom, nadzorom i izvođačima, pojasnio je kako je riječ o četvrtom takvom pogonu u Hrvatskoj i prvom u Dalmaciji koji će svoja vrata otvoriti u svibnju iduće godine.

- Prvo postrojenje koje tvrtka gradi namijenjeno je proizvodnji električne energije od komine. U planu je i izgradnja uljare u kojoj bi se iz komine ekstrahiralo ulje za tehničke namjene, sušare i skladišta komine. Kogeneracijsko postrojenje, uz električnu energiju,  proizvodit će i toplinsku. Bilo tko na području zone moći će, ukoliko izrazi želju, biti povezan na postrojenje i koristiti toplinsku energiju proizvedenu na Podima -  najavio je Jakov Terzanović, direktor Poduzetničke zone Podi.

Šibenska Poljana nominirana za nagradu arhitektonskih realizacija „Piranesi“

Za Nagradu „Piranesi“, godišnje priznanje za najuspješnije nove arhitektonske realizacije iz Austrije, Češke, Hrvatske, Grčke, Italije, Mađarske, Slovačke i Slovenije nominirana je i šibenska Poljana. Arhitekt i teoretičar arhitekture Maroje Mrduljaš,  službeni hrvatski selektor nagrade, naime, središnji je gradski Trg Poljana u Šibeniku uvrstio među pet najuspješnijih realiziranih nacionalnih projekata uz Centar za posjetitelje i sustav promatračnica prirode Lonjskog polja, Studentski dom u Dubrovniku, SEECEL centar u Zagrebu i projekt „4 kuće za 4 brata“ u Zadru.

image

 
Niksa Stipanicev/Cropix

Kriteriji za selekciju radova i dodjelu nagrade su dobro promišljena integracija u urbani ili prirodni okoliš, suvremeno i inovativno oblikovanje, poštivanje prirodnog i kulturnog nasljeđa, suvremeno razumijevanje tradicionalnih i autohtonih arhitektonskih elemenata, inovativni detalji, suptilno i promišljeno korištenje boje, tekstura i svjetla i prostorno oblikovanje usklađeno s kontekstom. To važno arhitektonsko priznaje prošle godine nije dodijeljeno radi pandemije, a nije održana ni prateća arhitektonska konferencija, pa su stoga u selekciju uvršteni, uz ovogodišnje i lanjske, i projekti realizirani 2019. godine. Proglašenje pobjednika i dodjela same nagrade kulminacija je međunarodne arhitektonske konferencije Piranski dani arhitekture, koja se od 1983. održava u Piranu u Sloveniji. Na skupu će izlaganja održati niz arhitekata iz Europe i svijeta, a među njima će biti i hrvatski arhitektonski ured SKROZ (Margita Grubiša, Marin Jelčić, Daniela Škarica i Ivana Žalac).

Trokut ponosno predstavlja svoju drugu NEET AKADEMIJU

Ovog studenoga Trokut Šibenik kroz svoju NEET akademiju Javnim pozivom upisuje grupu polaznika za zanimanje FULL-STACK DEVELOPER.  Svi koji zadovolje osnovne uvjete u Trokutu će imati mogućnost školovati se šest mjeseci uz stručne predavače. Akademija je namijenjena pripadnicima NEET skupine, odnosno mladim nezaposlenim osobama koje nisu u sustavu obrazovanja, ali isto tako i onima koji su zaposleni na neprimjerenim poslovima i žele promjenu u karijeri. Edukacija je za sve polaznike besplatna ukoliko ostvare zadane preduvjete za ciljanu skupinu temeljem mjera aktivne politike zapošljavanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i ostvare prisustvo na programu u postotku većem od 80 posto.

image
Niksa Stipanicev/Cropix

Program usavršavanja za FULL – STACK DEVELOPERA traje šest mjeseci, a uključuje teoretsku nastavu i vježbe te stručnu praksu partnerskih tvrtki. Početak edukacije je rezerviran za siječanj 2022., a prijaviti se može slanjem svog životopisa u PDF-u na mail adresu edu@trokut.eu te ispunjavanjem upitnika , nakon čega će dobiti poziv iz Trokuta na razgovor.  

- Dragi „digitalci“ i svi vi koji to želite biti, prijavite se i dođite u Trokut gdje ćete kroz praksu imati priliku naučiti kako razviti aplikaciju kroz testiranja, puštanja u produkciju i web, te održavanje iste – poručuju iz Trokuta.

Advent u Parkiću: na 16 štandova bit će svega: jela, pića i božićnih ukrasa

Na javni poziv za najam kućica u perivoju Roberta Visianija u sklopu Adventure 2021., koja će započeti 3. prosinca, a potrajat će do 1. siječnja 2022. godine javilo se 16 ponuditelja.  Ponuditelji su traženu dokumentaciju mogli predati do 2. studenog, a o konačnom odabiru najboljih prijava  odlučilo je peteročlano Povjerenstvo.

U kategoriji Ugostiteljstvo među najboljih 11 ponuda odabrani su: Jeremija united j.d.o.o. (A1), U.O. Roberto s kućicom Kluba Šibenčana (A2), U.O. Peka koji s kućicom pod nazivom ‘’A je to’’(A3), U.O. Šibenik (A4); zatim U.O. Deda (A5), kraj kojeg će se smjestiti U.O. Lola  (A6).

Na srednjoj etaži Đardina svoju ponudu predstavit će i dvije šibenske pivovare, Šibenska pivovara (B1) i U.O. Dalmatino 022, odnosno Pivovara 022 (B3); zatim U.O, Maron sport caffe (B2) i Kontra napad j.d.o.o. s kućicom Mama’s and papas.  (B4). Na prvoj etaži đardina naći će se U.O. Jastreb (B5). Najbolji ponuditelji odabrani za kućice Slatko i slano su U.O. Tonka (C1) i U.O. Žana (C3).

image
Niksa Stipanicev/Cropix

Osim tradicionalne blagdanske ponude - bakalara, kobasica, bunceka i variva, u Đardinu će se i ove godine uživati u širokom izboru ''street food'' delicija, pa će nas uz pecalice, češnjovke, kruh ispod peke, džem od kapule, čekati i pečenica i jaja u tortilji,  grah s kobasicom; popularni  buncekebab, ali i sarmburger; naći će se još i jelenjih i veprovih kobasica, šibenskih luganiga, različitih vrsta burgera, pivskih juha u zapečenom kruhu, pršuta i sira umotanog u pispalj, a sve to moći će se zasladiti, osim tradicionalnom ponudom fritula i palačinki i kultnih mini-palačinki - picco puffova i još pokojom delicijom!

Uz kuhano vino, posjetitelje očekuje bogat izbor raznih pića te craft piva. Svi ponuditelji imaju obvezu potpisivanja Ugovora u prostorijama Turističke zajednica Grada Šibenika, do ponedjeljka, 15. studenoga u radnom vremenu od 8 do 15 sati.

Oni koji u navedenom roku ne pristupe potpisivanju Ugovora, smatrat će se da su odustali od najma kućice te će se njihovo mjesto osloboditi sljedećem najboljem ponuditelju. 

Članovi Povjerenstva koje je odlučivalo o prijavama su: Mirjana Žurić i Paško Rakić, predstavnici Grada Šibenika, direktor Turističke zajednice Grada Šibenika Dino Karađole te koordinatori  Adventure Zoran Erak i Morana Periša.

04. svibanj 2024 06:57