StoryEditorOCM
ForumANTIVAKSERIJE

Sinj najgori u državi? Cijepilo se tek 7 posto građana, cjepivo čak ne želi ni gradonačelnik Bulj, a priređuju se masovna događanja...

Piše Ivica Marković
17. srpnja 2021. - 19:19

Oči svekolike hrvatske javnosti u sljedećih mjesec dana bit će uprte u Sinj, u kojemu će se, nakon koncerta Marka Perkovića Thompsona i otvaranja Dana Alke i Velike Gospe, za 20-ak dana održati Alka, a nakon toga i proslava Velike Gospe. Na tim manifestacijama okupit će se velik broj ljudi, a kako je do jučerašnjeg dana u Sinju, prema riječima Denisa Bobete, načelnika Stožera Civilne zaštite Sinja, cijepljeno protiv COVID-a oko 3500 ljudi, jasno je zbog čega postoji bojazan od širenja virusa, odnosno delta soja, koji je sada prisutan.

Kako Sinj s okolicom ima oko 22 tisuće stanovnika, jasno je da je ovih 3500 cijepljenih tek nešto više od 15 posto stanovništva, a kada tu brojku gledamo u odnosu na broj stanovnika Cetinske krajine, taj postotak je još manji. U Cetinskoj krajini, prema zadnjim podacima, živi oko 50 tisuća ljudi, što znači da je ovih 3500 cijepljenih u Sinju tek nekih sedam posto.

Ako tim poražavajućim brojkama dodamo one jučerašnje s cijepljenja u Sinju, koje je organizirano preko javnog poziva, dolazimo do saznanja da Sinjane baš i nije briga hoće li se ili neće zaraziti koronavirusom ili će zaraziti nekog drugog.

Naime, na jučerašnjem javnom pozivu, preko kojeg se moglo od 8 do 12 sati cijepiti protiv COVID-a 19, pojavilo se – 311 ljudi, od čega je njih 15-ak posto došlo po drugu dozu cjepiva, a preostali po prvu. Dakle, njih oko 260 tek jučer je primilo prvu dozu cjepiva.

Zašto se ljudi u Sinju i Cetinskoj krajini malo cijepe i treba li u sljedećih mjesec dana očekivati povećanje broja oboljelih u tom dijelu Dalmacije, zbog predstojećih manifestacija koje će privući tisuće ljudi, upitali smo Denisa Bobetu.

– Ljudi se ne cijepe jer ne vjeruju Nacionalnom stožeru, koji svako malo mijenja svoje odluke, donosi nove propise i ljudima to u glavi stvara "nered", odnosno ne znaju u što više da vjeruju. Nemaju vjere u sustav cijepljenja. Najprije su govorili da zaštitne maskice ne treba nositi, pa nakon toga da treba. Onda su govorili da cijepljenje neće biti obvezno, a sada govore da će se ipak neki morati obvezno cijepiti. Zato se ljudi ne cijepe. A hoće li nakon Thompsonova koncerta, nakon Alke i Velike Gospe biti većeg broja zaraženih? Ja to ne znam, nisam vidovit, ali mogu reći da prošlogodišnja Alka i Velika Gospa nisu bili razlozi širenja virusa. Taj je koronavirus u Sinj jedino mogao donijeti netko sa strane. Pa mi u Sinju u posljednjih mjesec dana imamo samo jedan pozitivan slučaj – kazuje Bobeta.

Istini za volju, prošle godine povećao se broj pozitivnih na koronavirus u županiji, i to 15-ak dana nakon proslave Velike Gospe. Pa je upravo pitanje "jeste li bili na proslavi Velike Gospe" u Sinju i bilo prvo pitanje koje su epidemiolozi postavljali onima koji su u to vrijeme oboljeli. I nisu im to pitanje postavljali da bi ih ukorili, nego zbog toga da bi lakše povezali kontakte zaraženih. No, odgovor je uvijek bio niječan i nitko, za divno čudo, nije bio na proslavi Velike Gospe, čak ni oni stanovnici Sinja koji su se u tom terminu zarazili koronavirusom. Tada je među zaraženima vladala omerta i nitko nije govorio gdje je mogao "pokupiti" virus.

– Znam da je virus prisutan među nama, i sam sam ga prebolio, ali imao sam blaže simptome, i ne mislim da je COVID teorija zavjere, ali mislim da se uz poštovanje mjera može sve organizirati. Mnogi bi bili sretni kada bi Sinj bio zatvoren sa sve četiri strane i kada u njega nitko ne bi mogao ući. Neka onda zabrane sve kulturne manifestacije. Organizatori Thompsonova koncerta poduzeli su sve potrebne mjere da posjetitelji budu sigurni, a vjerujte da će i Alka i Velika Gospa biti organizirani po najvišim epidemiološkim standardima i da ništa nećemo prepustiti slučaju – rekao je Denis Bobeta.

Bilo kako bilo, broj novooboljelih u Splitsko-dalmatinskoj županiji i dalje skače. Jučer ih je bilo 38, što je ponovno najveći broj od 26. svibnja, a postotak novooboljelih od 7,94 posto u broju testiranih je najveći još od 19. svibnja.

– Za očekivati je da će brojke i dalje rasti ako se ne budemo pridržavali mjera, odnosno ako budemo organizirali koncerte, masovna okupljanja, svadbe. Ja još nisam vidjela ili pročitala da je netko od onih koji bi trebali kontrolirati poštuju li se na nekoj svadbi epidemiološke mjere "banuo" nenajavljen na svadbu i proveo kontrolu. Ljudi sve ovo olako shvaćaju i zaista ne znam što više moramo učiniti da nas ljudi poslušaju, da se počnu odgovorno ponašati i da se cijepe. Što se tiče Sinja, javni poziv za cijepljenje opet će biti upućen za tri do četiri tjedna – kaže nam prim. dr. sc. Željka Karin, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.

Upitali smo dr. Karin treba li i Hrvatska, kao Bugarska, zabraniti ulazak u zemlju britanskih turista, koji će, po svemu sudeći, uskoro "preplaviti" Europu, a koji sa sobom donose toliko spominjani delta soj, koji "gori" u Velikoj Britaniji.

– Ne treba im Hrvatska zabraniti ulazak u zemlju, ali mišljenja sam da ih ne treba primati ni s kakvim COVID putovnicama ili potvrdama, nego im svima pri ulasku u RH moramo napraviti brzi test na COVID-19 virus – zaključuje prim. dr. sc. Željka Karin.

A što se tiče Sinja i toga hoće li se broj zaraženih povećati nakon Alke ili Velike Gospe, vidjet ćemo 15-ak dana nakon tih manifestacija, jer je otprilike potrebno toliko vremena da zaraženi dobiju prve simptome.

Bulj: Veći mi je problem kanalizacija nego korona

– Ljudi imaju veliko nepovjerenje u Nacionalni stožer civilne zaštite, koji je političko tijelo i koji ne poštuje mišljenje struke, odnosno epidemiologa, i koji donosi političke odluke.

Oni su ti koji moraju reći može li se nešto održati ili ne može, oni moraju donijeti mjere, a ne da ja svako jutro procjenjujem stanje na terenu. Pa neće Miro Bulj procjenjivati situaciju i hvatati virus.

Ako splitska Riva može biti puna, ako se na Žnjanu može kupati tisuće ljudi, ako se diljem Hrvatske mogu održavati kulturne manifestacije, zašto se to ne bi moglo i u Sinju. Odjednom je Sinj najveći hrvatski problem – kazuje Miro Bulj, gradonačelnik Sinja.

Upitali smo ga što misli o malom broju cijepljenih u Sinju i malom odazivu na javni poziv za cijepljenje.

– Nisam ja taj koji može natjerati ljude da se cijepe. Svatko odlučuje svojom glavom. Pitate me jesam li se ja cijepio? Nisam, ali ću se cijepiti kada za to dođe vrijeme – kaže Bulj.

U Sinju su u petak navečer počeli Dani Alke i Velike Gospe.

– Ja kao gradonačelnik Sinja želim Sinj prikazati kao grad turizma, želim da sinjski ugostitelji rade i privređuju, želim da su u Sinju puni hotelski kapaciteti. U petak navečer, kada smo otvarali Dane Alke i Velike Gospe, sinjska Pjaca je bila puna ljudi. Nedavno je bila bikijada u Radošiću i nikome nije smetalo što se nju organizira, tada nitko nije postavljao pitanje COVID-a, a sada se postavlja. Meni je interes da Sinj bude pun.

Za dva dana imamo koncert Hladnog piva i Mile Kekina, pa ako netko smatra da taj koncert treba zabraniti, neka ga zabrani. Miro Bulj to sigurno neće uraditi. Meni je veći problem otvorena kanalizacija u Sinju nego COVID-19 virus – zaključio je Miro Bulj.

18. travanj 2024 06:21