StoryEditorOCM
ForumMARTINA DALIĆ JE BIVŠA

Premijer Plenković prihvatio ostavku podpredsjednice Vlade

Piše JL
14. svibnja 2018. - 16:40
vlada_agrokor31-100418

Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić podnijela je danas ostavku zbog afere "Hotmail", objavili su premijer Andrej Plenković i Martina Dalić na konferenciji za novinare u Banskim dvorima

 

 

NOVO - Nakon jučerašnjeg i današnjeg razgovora potpredsjednica Vlade Martina Dalić i ja odlučili smo da ona podnese ostavku koju sam ja prihvatio, rekao je na izvanrednoj presici u Banskim dvorima Andrej Plenković.

Nakon objave da je Dalić dala ostavku, Plenković je nastavio s iznošenjem 'konteksta o okolnostima' u kojima je nastao Lex Agrokor.

- Potpredsjednica je dala veliki doprinos, ne samo u gospodarstvu, nacionalnoj strategiji reformi i uvođenje eura, već i baveći se krizom u Agrokoru... Prije godinu i pol dana Vlada je držala konzinstentan stav da je odgovorost u kompaniji isključivo na vlasniku i upravi kompanije. Nismo dopustili stvaranje atmosfere kaosa i širih problema za hrvatskih financijski sustav. Istodobno, kao odgovorna Vlada s tadašnjim koalicijskim partnerom, Mostom, koji je bio informiran o svim aktivnostima i na njihovu inicijativu angažirani su stručnjaci van državne uprave

- U takvim okolnostima Dalić je konzultirala ljude koji su o toj temi mogli pomoći. I to mogli pomoći u kratkom roku - rekao je Plenković.

- Vlada je stala iza prijedloga zakona, Sabor je usvojio zakon. A zakon je imao vrlo važnu odredbu da se aktivira na zahtjev društva na koji se odnosi. I to je vrlo važno. Da nije bilo zahtjeva Ivice Todorića, zahtjev ne bi bio aktiviran. Imenovanjem izvanrednog povjerenika u iznimno kratkom roku, u nekoliko dana, dogovoren je novi kredit. Ta činjenica kupila je ključno i bitno potrebno vrijeme da se pristupi procesu restrukturiranja. I to treba naglasiti - istaknuo je Plenković.

- Sada kada smo u fazi finalizacije nagodbe i kada će ovaj zakon, ovoga tjedna na razini EU, postati pravne stečevine EU, onda danas možemo reći da su temeljni ciljevi našeg angažmana, temeljni strateški cilj ostvarili - rekao je. - Iz mog aspekta i stavljanja na stol mog političkog kredibiliteta u nizu situacija, iz aspekta države ostvarili smo strateški cilj. Zadovoljan sam. Žao mi je da nije bilo malo više transparentnosti i vremena da izbjegnemo ove sjene koje su bacile mrlju na cijeli proces.

Žao mi je što Dalić napušta ovu Vladu. Svojim je iskustvom dala veliki doprinos. Ostaje nam da dovršimo proces i rasvijetlimo sve aspekte koje treba rasvijetliti. Sve što ne bude dobro ćemo rješavati. Ponavljam: ostvarili smo veliki uspjeh. Zahvaljujem Martini na suradnji i na svemu što je dala.

Nakon premijera riječ je preuzela Martina Dalić.

- U dogovoru s premijerom podnijela sam neopozivu ostavku. U ovom nevjerojatnom spletu okolnosti i interesa oko Agrokora ispada da sam ja ispala uteg premijeru, Vladi i HDZ-u. Ja to ne mogu prihvatiti. Dobila sam politički zadatak od tadašnjih koalicijskih partnera HDZ-a i Mosta. Velika je sreća svih sadašnjih kritičara da ih nije dopao ovaj zadatak. Za to mogu zapaliti svijeću na Kamenitim vratima. Očekujem da će biti istraženo tko je točno objavio fragmente komunikacije potpredsjednice Vlade. Ne zbog mene. Ja nisam učinila ništa pogrešno, nemoralno ili nezakonito. Ali percepcija je takva kakva je. Dajem ostavku jer ne želim biti uteg premijeru, Vladi i HDZ-u. Bit će vremena da svatko objasni svoju ulogu u krizi oko Agrokora. Plenkoviću zahvaljujem na povjerenju i radu, svim kolegama zahvaljujem na podršci. Želim vama, predsjedniče Vlade, puno uspjeha u daljnjem radu - rekla je Dalić.

Izjava za medije nije bilo.

 

 

 

---------------------------

13.20 - Andrej Plenković i Martina Dalić najavili su zajedničku konferenciju za novinare u 14 sati! Izravan prijenos konferencije možete uživo pratiti na Facebook stranici Jutarnjeg lista.

---------------------------

U Banskim dvorima u tijeku je sastanak premijera Andreja Plenkovića i ministrice Martine Dalićjavlja HRT.

Kako smo ranije izvijestiliportal Index.hr objavio je danas nove mailove vezane za prepisku oko izrade Zakona o postupku izvanredne uprave datiranih krajem ožujka prošle godine, neposredno prije usvajanja prijedloga Zakona na Vladi. Opširnije o tome pročitajte OVDJE

Jutros smo pisali i kako je potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva pred odlaskom iz Vlade, a odluku kada će se to dogoditi donijet će premijer Plenković osobno.

Plenkovićevi najbliži suradnici uvjeravaju nas da sve ide u smjeru smjene Martine Dalić, ali će premijer još nekoliko puta prevrtjeti u glavi cijelu situaciju, sve proanalizirati, razmisliti i onda izreći sud. - To je način na koji Plenković funkcionira. On ni jednu odluku ne donese, a da prethodno sve nekoliko puta ne odvagne i zato ne treba očekivati da će se već danas zahvaliti Martini Dalić - rekao je jedan od premijerovih suradnika uz napomenu kako mu je jasno da vremensko odgađanje odluke o sudbini Dalić u javnosti može stvoriti dojam da Plenković do kraja brani svoju ministricu i da će je smijeniti tek pod pritiskom koalicijskih partnera.

Novi sastanak s koalicijskim partnerima zakazan je za utorak, a na stolu će, tvrdi visoki izvor iz Vlade, biti sve što je bilo i u petak. Opširnije o toj temi pročitajte OVDJE

Beljak: Plenković je uspio nadmašiti i Sanadera i Karamarka

Reakcije političkih čelnika i danas su brojne.

"Vrijeme je da gospodin Plenković zajedno sa cijelom Vladom da ostavku i vrijeme je da se DORH uključi. Ne znam koji bi PR mogao ovo braniti - ovo je neobranjivo", izjavio je predsjednik HSS-a Krešo Beljak. Dodao je da je Andrej Plenković nadmašio i Ivu Sanadera i Tomislava Karamarka po značenju afere, a za Martinu Dalić kazao je da je "politički mrtvac".

"Ovi su mailovi autentični, nitko ih ne demantira. Na djelu je kaznena i politička odgovornost. Radi se o 500 miljuna kuna. Plenković je od početka upetljan u sve. Cjelokupna hrvatska javnost se prevarila - Plenković nije nikakvo novo lice HDZ-a, on je ono staro lopovsko lice", rekao je Beljak. Hrvatska je umorna od izbora, ali nažalost ne vidim drugog načina, dodao je, javlja HRT.

Kovač: Sve to treba temeljito istražiti i rasvijetliti

"Priča oko Martine Dalić je gotova, pitanje je hoće li se to dogoditi danas, sutra ili za tjedan dana. Svakako pozivom tajnici da napiše papir o razrješenju. Ono o čemu trebamo razgovarati je odgovornost predsjednika Vlade i to ne samo ona politička", izjavio je saborski zastupnik SDP-a Peđa Grbin.

"Sve to treba temeljito istražiti i rasvijetliti", komentirao je u danas u HRT-ovom Studiju 4 aferu s mailovima predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku i međunarodni tajnik HDZ-a Miro Kovač. Za sutra je o tome najavljen razgovor u Vladi s koalicijskim parnterima za koji Kovač očekuje da bude konstruktivan. "Saborska većina je stabilna. Naša je odgovornost da osiguramo stabilne prilike i da Hrvatska bude zemlja koja će biti dugoročno konkurentna, za što treba provesti sve potrebne reforme", rekao je Kovač.

Maras: 'Premijer brani Dalić jer brani samoga sebe'

Za televiziju N1 cijelu je situaciju komentirao i SDP-ov Gordan Maras.

"Svima je sad jasno da je Andrej Plenković je od samog početka bio upoznat da je ta skupina pripremala zakon. Nema dvojbe da je premijer Plenković sve znao otpočeka, to samo potvrđuje zašto i dalje očajnički brani Martinu Dalić. Pitanje je trenutka kad će ona otići u Vlade", smatra Maras, no naglašava da je politička odgovornost na premijeru Plenkoviću. "Ljudi se pitaju zašto je brani... poveznica je sada jasna - on ju brani jer brani samoga sebe", kazao je Maras.

"Vlada više nema povjerenje, jedini je izlaz da se raspišu izbori da ljudi kažu kome vjeruju. Ljudi više ne vjeruju premijeru Plenkoviću", zaključuje Maras u razgovoru za N1.

Kujundžić: 'Odlazak ministrice Dalić iz Vlade ovisi o analizi mailova'

Ministar zdravstva Milan Kujundžić izjavio je danas, upitan misli li da potpredsjednica Vlade ministrice gospodarstva Martina Dalić treba otići iz Vlade, kako to ovisi o analizi mailova te da oko toga ne želi prejudicirati.

"Ovisno o analizi mailova  i ovog za što je se tereti. Ne mogu prejudicirati i unaprijed reći dali treba ili ne treba otići", izjavio je Kujundžić tijekom potpisivanja Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda u Ministarstvu zdravstva .

Rekao je kako nije znao za mail prepisku te dodao kako se u Vladi govorilo o lex Agrokoru ali se ne sjeća da je bilo govora o autorima zakona. Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić nije želio odgovarati na pitanje vezano uz aferu s mailovima ministrice Dalić.

18. travanj 2024 10:05