StoryEditorOCM
ForumPJEVAČ U NOVOJ ULOZI

Miroslav Škoro osnovao stranku, predstavio članove svog ‘Domovinskog pokreta‘: među njima su poduzetnici, novinari, glumci, doktori, branitelji...

Piše Zadarski.hr
29. veljače 2020. - 14:31

Politička stranka Miroslava Škore, čija je osnivačka skupština održana u subotu u Zagrebu, nazvana je Domovinski pokret Miroslava Škore.

"Ne osnivam stranku jer želim, već zato što moram", rekao je Škoro. Istaknuo je da u svom pokretu ne želi one koji misle trgovati mandatima te poručio onima koji mu se zato misle priključiti, neka ni ne pokušavaju.

Vladavina prava jedan je od tri stupa svakoga pravednog društva, rekao je Škoro i poručio da vlast postoji kako bi služila narodu.

Bivši kandidat za predsjednika Republike Miroslav Škoro rekao je da su dobrodošli svi oni koji su ga podržali u utrci za Pantovčak i razgovarat će s njima dok ne postignu pravičan dogovor, ali i poručio kako jamči da je jedini uvijek sigurni partner hrvatski narod. 

Osnivačku skupštinu novinari su mogli pratiti isključivo preko prijenosa na Škorinoj Facebook stranici, a na ulazu u Hotela 'Panorama', u kojem je održana osnivačka skupština, dežuralo je više zaštitara koji medije nisu puštali unutra.

Miroslav Škoro i prvu izjavu u ulozi predsjednika nove stranke objavio je na svojoj Facebook stranici.

Nakon osnivanja održao je konferenciju za novinare na kojoj je predstavio članove Domovinskog odbora.

Poručio je da su u njegov pokret dobrodošli svi oni koji su ga podržali u utrci za Pantovčak.

Članovi Domovinskog odbora su Miljenko Ćurić, poduzetnik i suradnik dugi niz godina, prof. Anita Frajman s Ekonomskog fakulteta u Osijeku, Ivan Enjingi, poznati enolog i vinar, Nikola Grabovac, poduzetnik iz Imotskog i vinar, novinar Josip Jović, Ivan Krpan, umirovljeni šef traumatologije KB Dubrava u Zagrebu Zvonko Lovrić, glumac Vedran Mlikota, ratni heroj Vukovara Stipo Mlinarić Ćipe, politički komentator Igor Peternel, poduzetnik uz Vukovara Mario Radić, profesor Ivan Šušnjar, Ante Rončević, šef katedre na Sveučilištu Sjever, ratni fotograf Marin Topić, Vesna Vučemilović, profesor s Medicinskog fakulteta u Zagrebu Milan Vrkljan te internist Dinko Škegro.

- To su ljudi koje smo zasad imenovali u Domovinski odbor, na njih sam silno ponosan, većina njih nikad nije bila u politici. Ovo je moj uži tim, poručio je Miroslav Škoro, ističući da je Željko Pervan jedini bio blizak politici, ali da je odustao od sudjelovanja u njegovu pokretu.

Novinari su ga pitali i o strankama s kojima je dosad razgovarao o suradnji i koaliranju.

- Sretao sam se s ljudima koji su me podržali u kampanji, razgovarali smo, ali na razini kurtoaznih razgovora. Od danas možemo kvalitetno razgovarati. Sve što sam izgovorio o vrhuški HDZ-a mislim isto što sam mislio i prije. Nisam htio srljati u sve ovo skupa, ja pomno pokušavam posložiti stvari, želim stajati iza toga, razgovarat ću sa svima. Zato i jesam postao pokret, pokret je drugačiji nego stranka. Nadamo se da ćemo prerasti u stranku, nama su svi dobrodošli. Mi imamo svoje ciljeve i nećemo odustati od njih, nama nije cilj sjediti u Saboru nego napraviti promjenu.

Poručio je da će o koaliranju razgovarati s drugima tek nakon parlamentarnih izbora.

- Nema razloga da zaziremo od bilo koga, trudit ćemo se da sve što radimo bude u interesu hrvatske države. Nećemo sve otkriti danas što nudimo. Spremni smo za političku utakmicu, nemamo razloga razgovarati s HDZ-om dok ne budu gotovi izbori. Vidjet ćemo rezultate i onda ćemo sjesti, sjest ćemo i s crnim vragom, pod uvjetima da se respektiraju naši ciljevi i ono što građani očekuju, poručio je.

Iznio je i kritiku na račun izbornog sustava.

- Ja sam čovjek koji smatra da predizborne koalicije nisu dobro rješenje, ne znam koliko je dobro da imamo izborni sustav u kojemu su neki ljudi privilegirani jer su u mogućnosti da imaju privilegirana neka mjesta. Mi moramo poštivati izborni zakon, ali ne znači da se s njim slažem, postoji i bolje rješenje. Kada je u pitanju glasovanje, moramo se ponašati po zakonu kakav je. Ne znam ima li netko u Europi više od nas predstavnika nacionalnih manjina u Saboru. Zakona se treba držati, ali sada imamo Vladu koju podržava Sabor čiju većini predstavljaju žetončići. Takav način vladanja treba zaustaviti. Mislim da birači nisu 2016. nisu glasali za ovakav Sabor. Mi smo legalisti i poštivat ćemo zakon, rekao je.

Na upit novinara o Krešimiru Bubalu kazao je da se znaju privatno i da su dobri te da Bubalo nije prisustvovao osnivanju stranke.

- Hoće li nam se pridružiti - ne ovisi o nama. Jako je veliki pritisak oko dolaska ljudi na osnivanje stranke. Ja ga nisam zvao. Mi želimo biti pokret, a to je nešto potpuno drugo. Zato je osnivačka skupština održana u malom prostoru, nije u Ciboni ili Areni, to sam već odradio, kazao je i najavio da će i njegova imovinska kartica biti dostupna onda kad to bude zakon tražio.

- Ja bih volio da svi stavimo javno imovinske kartice i da sve budu vidljive, dodao je.

Novinari su Škoru pitali i o pobačaju i dopuštenju istospolnim parovima da udomljavaju djecu.

- Mi smo država u kojemu svako dijete treba imati oca i  majku, da to sam rekao. Ja jesam protiv zabrana, ali sam još više protiv pobačaja. Ja nisam za to da se dopusti udomljavanje djece istospolnim parovima.

Škoru su novinari upitali i o prvim potezima predsjednika Zorana Milanovića otkako je na vlasti.

- Koji potezi, ne znam što je napravio, govori su mu dobri, ali koji potezi, uzvratio je Škoro.

Kazao je i da je spreman biti premijer.

- Miroslav Škoro ne bi stajao danas ovdje da nije spreman biti premijer, izjavio je.

Ustvrdio je i da je blizak suverenističkim politikama u svijetu i Europi, a kao primjere je naveo mađarskog premijera Viktora Orbana i bivšeg te po svemu sudući i budućeg slovenskog premijera Janeza Janšu.

20. travanj 2024 17:29