StoryEditorOCM
ForumIZJAVA ZA MEDIJE

Milanović: ‘Plenković je bjegunac pa sada liječi komplekse! Pravio se da ima anemiju, to je lažna dijagnoza...‘; Komentirao Oluju u Kninu

Piše PSD
7. lipnja 2021. - 12:56

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović posjetio je Polikliniku za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, gdje je održao sastanak sa stručnim timom. Nakon toga je dao izjavu za medije.

Milanović je govoreći o zaštiti djece i mladih kazao da Grad Zagreb ima novaca koje bi trebalo ulagati u takve stvari. Novinari su mu kazali da se gradonačelnik Tomislav Tomašević ne bi složio s njim po pitanju novca te da će u svom novom poslu zateći kosture iz ormara. 

- Sto posto hoće. Kandidirao se, pobijedio je i to mu je sudbina, karma, čakra. Novaca ima puno, veliki je prirez, ja bih ga malo smanjio, ali ako ne neka ga se pametnije koristi. Zagreb je per capita prije dvije godine imao više novaca od Ljubljane. To je ogroman novac. Srce mi zaigra kad vidim neku novu skelu, mada nisam siguran da će ovdje biti fasada nego je ovo vjerojatno samo za pentravce. Ovo lice grada je trebalo biti riješeno prije 10 godina, jer gradovi iste ili niže razine blagostanja od Zagreba su to riješili odavno - kazao je, a prenosi Jutarnji

Osvrnuo se i na odgovor ministra branitelja Tome Medveda i HDZ-a o obilježavanju Oluje u Glini. 

- Jesam inzistirao na tome? Spomenuo sam to jer su mi rekli ljudi. Medveda na stranu njega nisam ništa ni pitao on je trbuhozborac od predsjednika Vlade. To je moje opažanje i moj stav godinama, ali nevjerojatno koliko ratnih zaposlenika pa i ljudima koji su braća ginula u prvim danima Oluje to misli i kaže. Mogu imati dosta pitanja oko odabira višenamjenskog borbenog zrakoplova ali mislim da bi bila neprimjerena i previše sitničava pa ih neću postavljati. U datim okolnostima je napravljen odabir koji se mogao napraviti. To nije moja posebna ideja, a očito je što se događalo. Sva sreća pa je u Kninu bivši gradonačelnik, a sadašnji župan, pametna i sposobna osoba, želim mu sve najbolje, skinuo jaram. On je jedan od razloga zašto ću otići u Knin, a ne to što mi je proučio Medved ili ljudi koji su prvi put u životu dočekali da budu netko i nešto. Oni su Plenkovićevi trbuhozborci. Taj prijedlog je prokomentirao nekoliko generala, nitko nije na ljevici, a svi misle isto i govore to dosta dozirano. Ja se nisam borio s puškom u ruci, a Plenković je bio bjegunac. Sad liječi komplekse - kazao je. 

Komentirao je i izjavu SDP-ovca Freda Matića da Oluju ne treba micati iz Knina. Milanović je prvo kazao da su novinari krivo interpretirali Matića.

- Fred nije zločest. Kad neke stvari predlažem on je jedan od ljudi s kojima razgovaram. Kada mi Plenković ili Medved, posebno Plenković, gojenac onog sistema i privilegirano čedo, govori da je vratio dignitet hrvatskim braniteljima to znači da ga nisu imali u vrijeme Njavre, Kosor, Freda Matića koji ima ratni put i pred kojim Plenković mora raditi sklekove, ako može napraviti ijedan. Imamo predsjednika Vlade koji ima manjka obraza da na proslavi 30. obljetnici Zbora garde kaže da je njegova Vlada vratila dostojanstvo braniteljima. Čime? Da ih podsjeća da im je davala mrvice sa stola. Plenković nikome ništa nije vratio, samo je uzeo - kazao je.

Novinari su mu zatim citirali izjavu Freda Matića o Oluji. 

- Ako Knin izgubi tri sata proslave u 365 dana da neće imati išta drugo? Ja se to ne usudim reći. Knin je od interesa vlastima. Htio je biti empatičan, a možda se nije najspretnije izrazio - kazao je.

Kazao je i da može vojsci narediti da na dan proslave Oluje bude u Topuskom, Glini ili Petrinji i da ne budu u Kninu.

- Mogu li to napraviti? Mogu. Hoću li to napraviti? Neću. Neću prijetiti kao Kolinda Grabar-Kitarović. Tko smatra da su Knin i Glina u sukobu? Kažem da bi bilo u redu da se jednom i takve sredine, posebno nakon traume potresa, stave u prvi plan. Ako je Knin spao na to da ima jednodnevnu proslavu hrvatske pobjede, to treba reći Plenkoviću on će to riješiti - kazao je.

Kazao je i da o proslavi Oluje odlučuje Vlada.  

- U ovom slučaju Vlada je ta koja je organizator državne proslave hrvatske pobjede u Kininu. To ne znači da je netko obavezan doći, to su teme o kojima se razgovara. Ovo što sam predložio, je li to bilo da se nekog ponizi, nije. Idemo napraviti nešto dobro, nećemo, Medved možda zna, Plenkoviću nemaš pojma. Došao je prvi put 2016. u Knin i skljokao se na plus 35 - kazao je.

Novinari su ga pitali je li korektno da se ruga čovjeku kojemu je pozlilo.

- Jest, u redu je jer se predstavlja kao sportaš. To je cijena koju plaćaš za javno djelovanje. Moram ti se narugati. Došao je tamo kao licemjer i manipulator, došao je po glasove prvi puta u životu. Ja to kao političar gledam, analiziram i tome se rugam - kazao je pa se osvrnuo na svoj pad s Patrije.

- Nije to pad, to je skok bio. Završio je rolom, to je parkour. Tad sam bio 10 kila lakši. Ja kad dođem u Petrinju i vidim Patrije ja to evociram. To su moji usponi i padovi. Ja sam imao 47 godina, skočio na čisti beton i nisam se dočekao kao Koroljev, olimpijski prvak u gimnastici, srolao sam se i ustao. To je smiješno - kazao je te rekao da je premijerova anemija bila lažna dijagnoza za JNA. 

- To su mu sredili preko veze. Nađite mi nekoga tko je s takvom dijagnozom izbjegao biti čato u JNA. Sa mnom su u vojsku išli ljudi koji su jedva hodali, imali dioptrije poput Gavrilovićeve paštete. Nisu pucali, čistili su, kuhali. Mogao je kao drugi kuhati viršle - kazao je. 

- On nije bolestan, on je zdrav čovjek - kazao je.

Novinari su ga ponovno pitali je li u redu rugati se čovjeku kojemu je pozlilo, a Milanović je kazao da je.

- Politička korektnost ima svoje granice - kazao je.

Komentirao je i izricanje presude Ratku Mladiću te kazao kako očekuje potvrdu doživotnog zatvora.

- Što se tiče Mladić, on je jedan od kninskih pukovnika, tamo su se gradile karijere. Kasnije je počelo ubijati. To je jedan psihopat koji se ponio kao strina. Kad se predao, nije se ponašao vojnički na sudu, za razliku od Gotovine i naših ljudi. Bitno je da je u zatvoru - kazao je.

17. travanj 2024 14:55