StoryEditorOCM
ForumZORAN MILANOVIĆ

"Hrvatska je dugo u krizi jer se vodi kao stranačka prčija. Orešković? Ona je moj najveći zez" Predsjednik komentirao i situaciju s cijepivom

Piše JL
24. lipnja 2021. - 14:31

Predsjednik Zoran Milanović iz Delnica je komentirao saborsku raspravu o Zlati Đurđević, kandidatkinji koju je predložio za predsjednicu Vrhovnog suda te objasnio zašto ne sudjeluje na saborskoj raspravi.

- Nije predsjedniku mjesto u Saboru, osim protokolarno kad su blagdani. Nema što raditi u Saboru i ustajati na poziv Gordana Jandrokovića. Rekao sam sve što sam imao za reći. Fascinantno je da su me se sjetili zvati kao predlagatelja. Osoba koju sam predložio zna govoriti za sebe, ima integritet, obrazovana je, argumentirana, ne trebam doći i reći 'ovo je gospođa Zlata Đurđević' - kazao je Milanović.

- Da idem u Sabor, to je bez presedana. Da obrazlažem kadrovski prijedlog to je besmisleno. Da se radi o zakonskom prijedlogu to je nešto drugo. Predsjednik ne predlaže zakone - kazao je.

Komentirao je i hoće li doći do ustavne krize ukoliko se sutra ne odabere predsjednik Vrhovnog suda.

- Hrvatska je u krizi dugo jer se vodi kao stranačka prčija, po principu gdje je interes stranke ispred interesa države. Ne možemo sve nazivati ustavnom krizom, to je nepotreban problem za koji me saborska zastupnica optužila, koja je do jučer žicala poslove za svoj mali odvjetnički ured u Janafu od Dragana Kovačević i koja je kazala da ako Đurđević neće biti izabrana, a kako znamo da neće biti izabrana, da će to biti moja krivnja. Da će biti moja krivnja ako Đurđević neće biti izabrana. Moja krivnja je puno toga, Zakon o planinskim područjima, ako ne valja neka ga mijenjaju. Moja krivnja je što je Dalija Orešković postala predsjednica Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa, ali ljudi rade i griješe. To je jedan od mojih najvećih zezova. Ovo je metodsko-pokazna vježba u kojoj sudjeluju ljudi klase i kvalitete poput Đurđević o kojima će HDZ izmišljati laži. Kleveću je mjesecima - kazao je.

Na pitanje ima li plan B ukoliko Đurđević ne prođe, kazao je da treba malo pričekati.

- U interesu mi je da na čelnim dužnostima budu ljudi od integriteta, formata, neovisnosti, ali ne i ljudi koji su izvan i iznad svega jer mi je dosta i takvih, ljudi koji smatraju da su iznad države. Ljudi koji su spremni raditi i iz čijih karijera je vidljivo da nisu bili rođak ili član stranke koje je SanaderKosorKaramarko pa Plenković promaknuo na neko mjesto - kazao je. 

Osvrnuo se i na gužvu na zagrebačkom Vlesajmu zbog cijepljenja te izjavu voditelja kriznog stožera KB Dubrava Brune Baršića koji je za N1 kazao da ako broj cijepljenih ubrzo ne poraste na preko 60 posto, možemo očekivati prekid turističke sezone.

- Što HTZ ima ured u KB Dubravi? Taj gospodin je liječnik? Kako se razumije u turističku sezonu i pravnu regulativu? Nije tu ništa novo. Znamo da su ljudi oprezni, suzdržani i ne žele ići u nešto novo. To će imati cijenu za društvo i one koji se ne žele cijepiti, s jedne strane dobro je da je gužva na Velesajmu, da nije velika i da će se dovesti u red. Ako je gužva, a nije stampedo to znači da su se ljudi došli cijepiti. Idemo ih procijepiti da bi procijepljenost bila veća i ne razumijem tu vezu s turističkom sezonom. 50-60 posto, nećemo ići puno više. Ni SAD se nije puno procijepio. Ovisi o nama kome ćemo otvoriti granice. Ako zatvorimo granice nitko neće doći, ako ih otvorimo ljudi će doći. Jako delikatna stvara, neće se ni drugi procijepiti puno više. Je l' znate primjer države gdje procijepljeno 60-70 posto ljudi? Ja za sada ne znam. Rekao sam da onog trena kada cjepiva bude dovoljno da se može cijepiti svakog tko želi ikada vlasti budu pozivali ljude da se cijepe da društvo treba ići u normalan život natrag. Cijena je ogroman, imali smo 2000 mrtvih na milijun ljudi što je među najlošijima u Europi. Oni koji su se cijepili će uživati, a ono je dostupno svakome tko hoće. Ljude ne možemo natjerati batinom da se cijepe - kazao je.

Osvrnuo se i na komentare u javnosti da oni koji se ne žele cijepiti prkose društvu. 

- To je polimat na razini Aristotela, matematika, filozofija, medicina. Ne vidim da je na doktoru da komentira turističku sezonu i društvenu odgovornost, na doktorima je da cijepe i govore o epidemiološkima i infektološkim aspektima bolesti. Ja nisam rekao da su ti ljudi neodgovorni, nisam hrabar toliko. Ljudi se boje i to nećemo riješiti na silu, a ne tjeranjem i vrijeđanjem ljudi. Dva moja prijatelja se ne žele cijepiti, ne mogu reći da su neodgovorni jer su super ljudi. Kako da ja to riješim? Ali će sebe dovesti u glupu situaciju jer će sustav mjera biti takav, to je politika, da će im život biti kompliciran - kazao je. 

- Ne želim suditi jer znam sve više pravih ljudi koji su u vakuumu. Prijatelji smo i dalje ali neću ići daleko da mu kažem ti si neodgovoran. To je totalitaran stav - kazao je Milanović.

19. travanj 2024 10:28