StoryEditorOCM
ForumEPIDEMIOLOŠKI RIZIK

Capaka pitali zašto kafići rade nedjeljom ako je trgovinama to zabranjeno. Pogledajte kako je odgovorio

Piše PSD
10. svibnja 2020. - 14:55

Nakon nedjeljne konferencije Nacionalnog stožera novinarka je postavila pitanje zašto je dopušten rad kafića nedjeljom ako je rad trgovina zabranjen zbog epidemioloških rizika.

Odluku Stožera pokušao je objasniti Krunoslav Capak.

"Postavili ste pitanje kao da niste zadovoljni s time što ćete moći otići na kavu u nedjelju ili otići u restoran. Ja mislim da je to dobro što se u nedjelju može popiti kava.

Ono što smo mi htjeli, što je bio cilj... Već sam to više puta objašnjavao, mi smo produžili radno vrijeme za 24 sata i na drugoj strani balansa smo htjeli oduzeti dio tog radnog vremena. Dogovorili smo se da to bude nedjela. Da smo to dobro izabrali pokazuje to što poslodavci upravo sada traže da se nedjelja vrati.

Dakle, mi smo htjeli smanjiti mobilnost da se ljudi, nedjeljom kad su slobodni, kad ne rade nego su kod kuće, da idu u trgovine više nego što je to potrebno i da se okupljaju, da budu blizu jedni drugih i da postoji mogućnost prijenosa koronavirusne infekcije.

Za ugostiteljski objekte smatramo da to nije tako velika mobilnost kao što je to za trgovine. Dakle, da ljudi mogu normalno popiti kavu ili otići restoran na ručak ili večeru. Smatramo da to nije toliko veliki broj ljudi koji to rade nedjeljom i koji bi onda povećali tu mobilnost i povećali mogućnost širenja infekcije", kazao je Capak.

19. travanj 2024 07:22