StoryEditorOCM
ForumTOMISLAV SAUCHA O JUČERAŠNJEM GLASANJU

'Bero laže! Nazvao sam ga i rekao kako ću glasati, objasnio mu i zašto, ali nije me nešto nagovarao da se predomislim'

Piše Jutarnji.hr
5. svibnja 2017. - 10:37
sabor114-040517(1)

Nitko ne zna kako je biti u Remetincu i znati da te čeka 4 godine neizvjesnosti. Ono na što su nagovorili Davora Bernardića katastrofa je za njega i stranku, piše Jutarnji list.

- Nije točno da nitko iz SDP-a nije sa mnom bio u kontaktu. Ja sam se u srijedu čuo s predsjednikom stranke Davorom Bernardićem. On je znao kako ću glasati. Najprije me zvao Arsen Bauk, ali se njemu nisam javio. Ali kada sam vidio Berinu izjavu da će biti jako sumnjivo ako se ne pojavim na glasanju, nazvao sam ga i pitao kakva mu je to izjava.

Odgovorio je da su ga novinari zaskočili i da je to malo nespretno ispalo, rekao nam je jučer nakon dana provedenog u Saboru Tomislav Saucha, čiji je glas presudio da se ne uspije izglasati nepovjerenje ministru financija Zdravku Mariću, a da Vlada preživi.

Saucha tvrdi kako ga nitko iz HDZ-a na to nije nagovarao, a jedini pritisak kojemu je bio izložen bio je iz SDP-a. Također navodi kako je svjestan percepcije koja o njemu vlada i da svi misle da mu je HDZ obećao pomoć u obrani od USKOK-ove optužbe da je kao predstojnik Ureda premijera u vrijeme Vlade Zorana Milanovića lažirao dnevnice i potkradao državnu blagajnu.

 

- Oni mi tu ne mogu pomoći. Da mogu, onda bi pomogli sebi i svojima iz HDZ-a - rekao je Saucha koji tvrdi da nije znao da će njegov glas presuditi, ali je čvrsto na stavu da ni SDP-u, ali ni cijeloj zemlji u ovome trenutku ne trebaju prijevremeni izbori i da je zato tako postupio.

- Rekao sam Beri kada sam ga nazvao da mi je zlo, da nisam dobro, da već danima ne jedem i da ne bih došao u Sabor - nastavio je Saucha prepričavati razgovor sa šefom stranke čiji je član bio do prije dva mjeseca, i naglasio da je i u srijedu Bernardiću ponovio da neće glasati za opoziv ministra Marića.

- Nije istina da to nije znao! - tvrdi Saucha i kaže da prolazi najgore dane u životu, te da je donio jednu od najtežih odluka.

- Ovo je najteže što parlamentarac može napraviti, jer kada si u Saboru u pravilu djeluješ u čoporu i ne istupaš sam - pojašnjava Saucha.

- Loše sam, sad sam bio kod doktorice na infuziji. Već tjednima sam psihički destruiran. Ne mogu jesti. Idem iz jednog linča u drugi. Ali kunem se da oko ovog nitko na mene nije radio pritisak - govorio je Saucha koji je ogorčen na izjave Davora Bernardića i smatra da je prešao sve granice kada priča o tome da ovo baca sumnju na neovisnost pravosuđa.

- Nitko od njih ne zna kako je biti u Remetincu i znati da te čekaju još barem četiri godine neizvjesnosti, i da možeš doći u situaciju da moraš vraćati nešto što nisi uzeo - kazao je i onda se vratio na objašnjenje svoje odluke da podrži HDZ-ovog ministra.

 

- Kada se na Klubu razgovaralo o pokretanju njegova opoziva, rekao sam da smatram kako je to pogrešan potez i otvoreno sam Beri kazao da ga u to guraju ljudi koji mu ne žele dobro, koji žele da izgubi na izborima i onda ga se riješe - rekao je Saucha i nastavio kako mu je Bernardić na to odgovorio da je bolje da sada vidi može li voditi SDP, nego da to sazna za tri godine.

- Otvoreno sam mu rekao što mislim, i kamo ga to vodi. Nekoliko puta sam u Klubu ponovio, i svi su to čuli, da imam problem s opozivom Marića - izgovorio je Saucha kojemu su popustile sve kočnice. Ističe i kako je on nastupio kao nezavisni zastupnik.

Ta mu je konstatacija evocirala uspomene na trenutke kada je postao neovisan pa je ispričao kako je u trenutku dok je išao u Remetinec dobivao poruke nekih kolega da bi se trebao ispisati iz SDP-a i vratiti mandat. Tvrdi da se već protiv njega počeo pripremati stranački postupak za izbacivanje iz SDP-a dok je bio u istražnom zatvoru i da nije imao izbora nego istupiti iz stranke.

- Kada su me branili prilikom drugog zahtjeva USKOK-a za skidanje imuniteta, u tome sam prepoznao jednaku dozu političkog oportunizma koliko i borbe za mene. Uostalom, kada je bilo glasanje o skidanju imuniteta barem je 20 mojih kolega smatralo da ima važnijih stvari raditi negdje drugdje s obiteljima nego biti u Saboru i glasati. Svaka čast Bauku i Marasu, te drugima koji su se lavovski za mene zalagali - kazao je Saucha.

Govoreći o ministru Mariću, rekao je da smatra kako nije zeznuo toliko da bi SDP trebao zbog njega forsirati nove izbore.

- Ljudi jure u izbore s podrškom od 22 posto, a praktički nemaju lidera. Ovo što Bero radi je isto kao njegova fantazija da kao predsjednik zagrebačkog SDP-a odmah postaješ gradonačelnik. Sada misli da ako je predsjednik SDP-a, odmah može postati premijer - smatra bivši SDP-ovac.

- Ovo na što su Bernardića nagovorili je katastrofa za njega i stranku. Otvoreno sam mu rekao da znam kako se iz ovog ne može iskobeljati. Znam da nemamo novca za kampanju i da je ovo sve zajedno besmisleno. Rekao sam mu da ga pojedinci u stranci guraju u izbore koje će izgubiti kako je dugačak i širok, i onda leti njegova glava. U

Na pitanje zašto svi govore da nitko iz SDP-a nije mogao doći do njega, odgovara da je to laž, da ga Bernardić tijekom razgovora koji su vodili u srijedu nije nešto pretjerano pokušavao nagovarati da promijeni mišljenje, iako mu je ponovio svoj stav o Mariću.

Zanimalo nas je i je li razgovarao s nekim iz HDZ-a. Saucha je kazao da je na saborskom hodniku sreo Gordana Jandrokovića i da mu je tom prilikom rekao kako nije za opoziv Marića. Naglašava, međutim, da nije bio ni u kakvom dogovoru s HDZ-om.

- Ja sam i dalje lijevo orijentiran. Očekujem da HDZ riješi ploču u Jasenovcu. Ali smatram da zemlja ne treba potrošiti 120 milijuna kuna iz proračuna na još jedne izbore, nakon kojih će omjeri biti gotovo identični kao i sada, izgubiti još nekoliko mjeseci da ih provede, pa još neko vrijeme da formira Vladu. To u ovom času za nikoga nije dobro - zaključio je Saucha, koji kaže da se nakon ovoga mandata nikada više u životu neće baviti politikom.

 

Mnogi SDP-ovi saborski zastupnici jučer su viđeni kako tješe Sauchu. Kada se jučer ujutro pojavio u Saboru, bio je vidno neraspoložen i nije želi javno govoriti kako će glasovati. Neki njegovi dojučerašnji kolege iz stranke prepričali su nam da je i njima rekao da ga ništa ne pitaju, a pojedini SDP-ovi zastupnici već su tada naslućivali što se sprema i da će Saucha stati na stranu HDZ-a. No, većina SDP-ovaca s kojima smo razgovarali nije htjela javno reći svoje nezadovoljstvo jer su shvatili da bi to Sauchu dodatno pogodilo. Ali su nam još u srijedu, dok smo obilazili saborske hodnike, potiho priznavali da Saucha neće biti za opoziv i da ga je HDZ “kupio”.

 

Doista bi bilo preuranjeno tvrditi da ga je HDZ “kupio”, to je i on sam demantirao, kao i poslije na izvanrednoj konferenciji za medije i premijer Andrej Plenković, a svakako bi, ako je bilo takvih nemoralnih ponuda, nadležne institucije to trebale istražiti. Drugi razlog koji se spominje je Sauchina nezavidna situacija u kojoj se našao. Naime, u slučaju prijevremenih izbora Saucha bi sigurno ostao bez saborskog mandata i plaće od više od 15.000 kuna, a čeka ga vrlo skupa obrana na sudu zbog onoga što mu se stavlja na teret, pa je možda shvatio da zbog toga Vlada mora opstati. Arsen Bauk, šef Kluba zastupnika SDP-a, nije htio govoriti o motivima, ali je poručio da je na medijima da preispitaju je li tu bilo političkih pritisaka zbog kaznenih postupaka. “Nemam dokaze da je riječ o političkim pritiscima zbog kaznenog postupka. To je zadatak medija da preispitaju”, kaže Bauk.  

20. travanj 2024 16:04