StoryEditorOCM
ŠibenikSve na jednom mjestu

Najvažnije informacije o projektima, aktivnostima i drugim važnim temama iz Grada Šibenika

Piše šibenski.hr
25. veljače 2021. - 17:54

CENTAR ZA MLADE U VOJARNI  BRIBRSKIH KNEZOVA

Projekt ‘’Centar za mlade’’ čija je gradnja predviđena u bivšoj vojarni Bribirskih knezova Grad Šibenik priprema za prijavu na EU fondove. Idejni projekt prošlog je tjedna predstavljen javnosti na lokaciji buduće gradnje.

- Centar za mlade obuhvaća prenamjenu prostora bivše vojarne gdje bi bio smješten društveno-sportski sadržaj koji bi obuhvaćao koncertnu dvoranu, sportsko–penjačku dvoranu, prostor za radionice i skate park. Namjera nam je preobraziti ovo derutno i zapušteno područje te ga staviti u funkciju. Centar za mlade uklapa se u strateško opredjeljenje Grada Šibenika koji razvija prostor za visoko obrazovanje i mlade u ovom djelu grada. Bivša vojarna Palacin već se prenamjenjuje u studentski kampus, izgrađen je Trokut kao središte coworking prostora i inovativnih tehnologija. Također, u blizini je Fakultet energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije te je u planu i prijava i izgradnja DOIT centra na području bivše vojarne Ante Jonjić-kazao je gradonačelnik Željko Burić.

Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj Petar Mišura pojasnio je kako je nastala ideja za projekt.

- Šibeniku nedostaje zatvoreni koncertni prostor, a sportski klubovi inicirali su potrebu za formiranjem penjačke dvorane za slobodno penjanje. Integrirana teritorijalna ulaganja su najvjerojatniji izvor financiranja za ovaj projekt, a procijenjena vrijednost je 30 milijuna kuna - naveo je Mišura.

Budući da je riječ o različitim sadržajima, ideja arhitekata bila je međusobno ih povezati kako bi se kroz njihovo ispreplitanje stvorio novi urbani prostor za svakodnevna događanja. Prema projektu koji su osmislili arhitekti Dario Crnogaća i Ana Selak predviđeno je formiranje zajedničkog trga u dva međusobno povezana objekta, koji jasno razdvaja dva objekta - halu (koncertna dvorana) i nekadašnju kotlovnicu (sportsko-penjačka dvorana s radionicama).

Dva postojeća objekta bi se povezala nadstrešnicom koja naglašava njihova ulazna pročelja i ljeti stvara ugodnu klimu na trgu. S obzirom da se Veteranski centar nalazi s južne strane parcele, sav sadržaj koji bi mogao stvarati buku udaljava se od njega - velika dvorana unutar hale smjestila bi se u udaljeniji dio, orijentiran prema gradu, a skate park iza hale.

Hala je zamišljena kao prostor koji bi, osim na koncertima, okupljao mlade i kroz dodatni sadržaj koji pruža. Zbog toga je prostorno organizirana da može funkcionirati s različitim brojem korisnika i koristiti se svakodnevno. Sastoji se od velike i male dvorane, koje su razdvojene središnjom servisnom zonom. Tako mala dvorana služi kao predprostor velikoj dvorani u kojem se okupljaju ljudi prije i nakon koncerta, ali se može koristiti i u razdoblju kada nema koncerata, kao mjesto susreta za manje glazbeno-scenske nastupe, izložbe, glazbene i likovne radionice i predavanja, caffe bar i slično.

Nekadašnja kotlovnica zbog svoje visine i prostranog unutarnjeg prostora predviđena je za smještaj sportsko-penjačke dvorane i prostora za radionice. Intervencija u postojeće stanje bila bi minimalna kako bi se sačuvao izvoran izgled objekta. Kotlovnica se sastoji od tri etaže. U prve dvije etaže smjestio bi se sportsko-penjački sadržaj koji uključuje prostor za lead penjanje (penjanje visine 11-13 metara) i boulder penjanje (penjanje visine 4,5-5 metara) s pratećim sadržajima, dok bi 2. kat primio predavaonicu, odnosno prostor za jogu, pilates i slično.

Ispred dvorane bi se smjestio dodatni sportski sadržaj kao što je hodanje po užetu (slackline) ili joga na otvorenom te bi prostor služio kao mjesto susreta zainteresiranih posjetitelja i korisnika dvorane. Na njemu se nalazi postojeći dimnjak koji bi se iskoristio za vanjsko penjanje, kao orijentir u prostoru i atrakcija te bi tako penjačka dvorana bila prisutna u vizuri grada.

POLOŽEN KAMEN TEMELJAC ZA POS-ove STANOVE NA BIOCIMA

Dvije višestambene zgrade iz programa društveno poticane stanogradnje niknut će i na predjelu Bioci u Šibeniku. Druga je to lokacija u gradu na kojoj će se u razmaku od četiri godine graditi stanovi iz spomenutog programa nakon što se u lipnju 2018. godine na Šubićevcu u POS-ovo naselje uselilo 148 mladih šibenskih obitelji.

Kamen temeljac na lokaciji izgradnje objekata na Biocima položili su nedavno Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Željko Burić, gradonačelnik Šibenika te Dragan Hristov, direktor Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN).

- Gradnja novih stanova POS-a, odnosno osiguranje povoljnijih uvjeta u rješavanju stambenog pitanja, najbolji je način kako zadržati mlade obitelji u našem gradu. Posebno mi je zadovoljstvo što nakon uspješne realizacije POS-a na Šubićevcu sada započinje izgradnja dodatnih 127 stanova. Da Šibenčani žele živjeti i raditi u svom gradu pokazuje i veliki interes koji imamo za kupnjom POS-ovih stanova. Prema posljednjem javnom pozivu koje je proveo grad Šibenik pristiglo je 388 prijava zainteresiranih građana - kazao je tom prilikom gradonačelnik Burić.

Na predjelu Bioci izgradit će se dvije višestambene zgrade s ukupno 127 stanova. U jedinici A nalazit će se 63 stana, dok su u jedinici B planirana 64 stana. Projektom su predviđena pripadajuća parkirališno-garažna mjesta, parkirališta za motocikle, tehničke prostorije te spremišta stanara.

- Zahvaljujem APN-u i gradu Šibeniku na suradnji i pripremi projekta te se nadam da ćemo i dalje nastaviti s izgradnjom stanova POS-a na novim lokacijama. Cijena koja je postignuta u konkretnom slučaju je 1235 eura po četvornom metru što je vrlo povoljno- poručio je državni tajnik Uhlir.

Direktor APN-a Dragan Hristov istaknuo je kako planirana vrijednost investicije iznosi oko 80 milijuna kuna, od čega država s poticajnim sredstvima sudjeluje s 29 milijuna kuna. Radove izvodi tvrtka Accola d.o.o., a rok izgradnje je dvije godine od početka radova.

STAZA "NAŠ MIR" ZA ŠETNJU I BICIKLIRANJE Staza 

Prema javnom pozivu za neposredno sufinanciranje promicanja integriranog i inteligentnog prometa, Grad Šibenik potpisao je s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ugovor o sufinanciranju projekta „Uređenje pješačko-biciklističke staze - "Naš mir“. Njegova je vrijednost oko 1,3 milijuna kuna od čega će Fond participirati s pola milijuna kuna. Trasa buduće staze u dužini od dva kilometra nalazi se, inače, u istočnom dijelu grada Šibenika, na prostoru od lokalne prometnice Šibenik - Zablaće prema sjeverozapadu.

Uređenje biciklističke staze podrazumijeva i uređenje postojećeg makadamskog puta, sanaciju otpada, uređenje odmorišta i sunčališta, postavljanje info tabli, sustava video nadzora i rampe. Tim zahvatom obuhvatit će se prva faza uređenja, a konačni cilj je povezivanje staze s područjem Velikih i Malih Solina čime će se stvoriti jedinstvena rekreacijsko-turistička cjelina dostupna svim izletnicima i rekreativcima. Povećavanjem ponude biciklističkih staza doprinosi se održivoj mobilnosti kroz smanjenje emisija i minimiziranja potrošnje neobnovljivih energetskih izvora. Pridonijet će se i smanjenju nekontroliranog odlaganja otpada, ali i povećavanju svijesti o važnosti zaštite okoliša. Očekivani ishodi realizacije ovog projekta odnose se na povećavanje kvalitete života te stvaranje navike svakodnevnog korištenja bicikla što bi u konačnici značilo i smanjenje korištenja motornih vozila.
Biciklističko-pješačka staza „Naš mir“ nastavak je uređenja brojnih biciklističkih staza na području grada Šibenika kao što su staze na Zlarinu, Jadrtovcu, Donjem Polju, Lozovcu, Brodarici i Šubićevcu, a u planu je i izgradnja staze na području Grebaštice te nastavak uređenja šetnice uz plažu u Raslini.

BESPLATNI OBROCI ZA 722 UČENIKA

Grad Šibenik osigurao je besplatne obroke za 722 učenika u vrijednosti od 575.429,78 kuna posredstvom Fonda Europske pomoći za najpotrebitije (FEAD) u okviru Operativnog programa za hranu i/ili osnovnu materijalnu pomoć za razdoblje 2014. – 2020. Projektni prijedlog pod nazivom „Prehrana 5“ prijavljen je na Poziv na dostavu projektnih prijedloga „Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva (školska godina 2020. – 2021.)“.

Projekt je ocijenjen pozitivno te je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike kao upravljačko tijelo donijelo odluku o financiranju. U projekt je uključeno svih 9 osnovnih škola kojima je osnivač Grad Šibenik. Besplatne obroke će primati svi učenici koji su odgovarali zadanim kriterijima, a prijavili su se za sudjelovanje u projektu.

DONACIJA OPĆOJ BOLNICI ŠIBENIK

Gradonačelnik Željko Burić uručio je prošlog tjedna ravnateljici Opće bolnice Šibensko-kninske županije Sanji Jakelić uređaje za dezinfekciju prostora; 18 UV-C svjetiljki OSRAM AirZing PRO i četiri UV-C uređaja za pročišćenje zraka Flow 72W.

- Ovom simboličnom donacijom željeli smo iskazati svoju zahvalnost zdravstvenim djelatnicima i bolničkom osoblju na svom trudu i naporu koje predano ulažu u borbi protiv pandemije virusa COVID-19. Uređaje za dezinfekciju osigurala je naša domicilna tvrtka, UV ready d.o.o., što mi je posebno drago. Još jedno zahvaljujem na dosadašnjem angažmanu, kojim ste osim adekvatne medicinske skrbi, postigli i da se naši sugrađani u ovim zahtjevnim okolnostima osjećaju sigurno - kazao je ovom prilikom gradonačelnik Željko Burić.

Spomenute lampe pomažu u dezinfekciji prostora u kojima se vrše pregledi pacijenata te samim time služe zaštiti zdravstvenih djelatnika i svih korisnika bolničkih usluga, a bit će postavljene na Odjelu za radiologiju. Vrijednost donacije je 49.750 kuna.

Ravnateljica šibenske bolnice Sanja Jakelić zahvalila se Gradu Šibeniku na vrijednoj donaciji te je istaknula kako će navedeni uređaji pripomoći dodatnoj zaštiti pacijenata i zdravstvenog osoblja.

IZLOŽBA IDEJNIH RJEŠENJA  UREĐENJA  PROSTORA VANJSKI

U Gradskoj knjižnici "Juraj Šižgorić", u organizaciji Društva arhitekata Šibenik (DAŠ), otvorena je izložba natječajnih radova za idejno urbanističko-arhitektonsko rješenje uređenja prostora Vanjski u Šibeniku.

U sklopu spomenutog natječaja kojega je raspisao Grad Šibenik, a provelo Društvo arhitekata Šibenik u razdoblju od 28. listopada 2020. do 18. siječnja 2021. godine pristiglo je 15 radova arhitekata iz cijele Hrvatske koje Šibenčani mogu razgledati u prostoru knjižnice. Većinom glasova Ocjenjivačkog suda pobijedio je rad arhitektice Marije Medoš i osvojio novčanu nagradu od 37.000 kuna. Drugonagrađenim je proglašen rad arhitekata Mislava Krajine i Tomislava Krajine kojima je pripala nagrada od 22.200 kuna, dok su arhitektice Josipa Rogošić i Andrea Dujić autorice treće izabranog rješenja nagrađenog sa 14.800 kuna.

Svrha i cilj natječaja, prema riječima Madlene Roša Dulibić, pročelnice Upravnog odjela za prostorno uređenje i zaštitu okoliša, bio je dobivanje najboljeg urbanističko – arhitektonskog rješenja uređenja prostora Vanjski u Šibeniku. Od pristiglih natječajnih rješenja očekivala se reafirmacija javnog gradskog prostora, uređenje plohe trga i okolnog prostora u zoni obuhvata, artikulacija gradskog prostora u funkciji različitih scenarija korištenja, rješenje rasvjete, prijedlog hortikulturnog rješenja uzimajući u obzir postojeće stanje, rješenje elemenata urbane opreme, rješenje i uređenje ugostiteljskih terasa te koncept prometnog rješenja.

Na temelju odabranog idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja za uređenje prostora Vanjski pristupit će se, najavio je Danijel Mileta, zamjenik gradonačelnika Šibenika, izradi idejnog, glavnog i izvedbenog projekta, a potom će započeti postupak pribavljanja dozvole, sukladno zakonskim odredbama.

24. travanj 2024 00:24