Tiho, kao na prstima, preselio se pod grobljanske čemprese Slobodan Kolić, samozatajni Pločanin sa splitskom adresom i, siguran sam, najbolji ovdašnji poznavatelj ljekovitih biljaka.
Osobito ljekovitoga bilja Dalmacije, koju je doživljavao i u svojim knjigama i raspravama opisivao kao zlatni rudnik zdravlja blagoslovljen iscjeliteljskom moći kadulje, smilja, ružmarina, lavande, buhača, morskog luka, rutvice, komorača, korijandra, mravinca, ive, vrijeska… koji ovdje, na dalmatinskom kamenjaru, proplancima i mrkintama, mirišu (i liječe) kao nigdje drugo pod kapom nebeskom.
Kolić je, naime, bio vrlo uspješan (ali, rekoh, samozatajan) fitoterapeut, kako se učeno naziva njegov zanat i njegovo poslanje, odnosno travar, kako ljude njegove fele tituliraju u narodu.
No, bio je posve netipičan travar koji se čak i svojim izgledom urbanoga gospodina bitno razlikovao od kalupa po kojem se travara ("hajdučkog terapeuta") obično zamišlja – brkatog starca u narodnoj nošnji, daleko od asfalta, računala, interneta.
Ali "svoj" i jedinstven najviše je bio po tome što je službenu, znanstvenu medicinu s potpunim respektom držao temeljem svakoga liječenja, a onu kojoj je posvetio cijeli život – tzv. prirodnu medicinu (što je i naslov njegove bestseler knjige, prve od pet napisanih) – stoljetnim herbarom znanja kojim se može ozbiljno pomoći u liječenju mnogih, pa i najtežih bolesti.
Lajtmotiv Kolićeva života bilo je čovjekovo zdravlje – ima neke sličnosti, pade mi na pamet, između te važne riječi i njegova imena Slobodan; zdravlje i sloboda, hoću reći, slični su po tome što im pravu vrijednost spoznamo tek kad ih izgubimo – a put prema zdravlju gradio je preko biljaka.
Preko trava što ih je neumorno tražio po Mosoru, Velebitu, Promini, Biokovu… i od njih, prosvijetljen znanjem iz "narodnih ljekaruša" iščitanih u bibliotekama franjevačkih samostana, spravljao svoje čajeve i eliksire.
Na račun njihove ljekovitosti uveden je u registre alternativne medicine Kanade, Švicarske, Njemačke, Francuske… a u Kanadi su mu dodijelili i naslov doktora naturalne medicine, osvjedočeni da svojim metodama i pripravcima pomaže u liječenju ciroze jetre, kožnih bolesti, hepatitisa…
Pomoć drugome – to je i inače obilježilo Kolićev život: djeci jedne siromašne splitske obitelji plaćao je troškove vrtića, početkom 90-ih osnovao je Društvo za zaštitu djece (urušeno ratom), tko god mu je pokucao na vrata dobio je i lijek i savjet…
Sad je, eno, na rajskoj livadi, pod čempresima. Gdje bi drugo i otišao dobri "šaptač biljkama".
StoryEditorOCM
in memoriamOtišao je 'šaptač biljkama', samozatajni Dalmatinac čiju je prirodnu medicinu priznavao cijeli svijet
4. prosinca 2017. - 14:18
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....