Maslina se bakrenim preparatima tretira obično jednom do dva puta godišnje. Osnovni cilj ovih tretmana je suzbijanje paunovog oka i bakterijskog raka masline. Prvi tretman se radi u rano prolječe nakon rezidbe, dok drugi tretman provodimo nakon berbe. Tijekom berbe dolazi do ozljeda na granama i grančicama koje je potrebno dezinficirati. Osim direktnog djelovanja na bolesti cilj ovog tretmana je dezinfekcija rana uzrokovanim berbom osobito u onim maslinicima koji se beru mehanizirano tresačima. Mnogi proizvođači zanemaruju tretiranje bakrom nakon berbe. Ovo prskanje bi trebalo provoditi obavezno, naručito u godinama sa kišovitom i blagom jeseni.
Na tržištu imamo velik broj proizvoda na bazi bakra. Svi oni djeluju na sličan način. Bitno je da se prskanje obavi preventivno prije pojave bolesti. Razlikuju se po obliku bakra, odnosno po načinu otpuštanja bakrenih iona.
U svijetu su najviše korišteni bakreni pripravci na bazi bakrenog hidroksida,te bakrenog oksiklorida. Odlika bakrenog hidroksida je trenutno otpuštanje bakrenih iona, što omogučava trenutnu zaštitu, dok se bakreni oksiklorid otpušta sporije i daje dugotrajniju zaštitu uz pojačanu otpornost na ispiranje.
Airone je nova patentirana formulacija koja sadrži oba oblika bakra i tako omogučuje brzo i produženo djelovanje na bolesti. Ova formulacija ima nekoliko prednosti u odnosu na druge proizvode. Osim što se koristi za suzbijanje paunovog oka, ima izvrsno djelovanje i na bakterijski rak masline. Ova formulacija omogučuje trenutno otapanje u vodi, smanjeno ispiranje oborinama, te jednostavno korištenje i mogučnost miješanja sa drugim fungicidima i folijarnim gnojivima.
Nova formulacija omogučuje odlično djelovanje na bolesti sa manjim dozama bakra, što je vrlo bitno zbog rezidua,a u nekim slučajevima i fitotoksičnosti.
Airone ima dozvolu za upotrebu I u ekološkoj proizvodnji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....