StoryEditorOCM

ČITATELJI PITAJUNaš stručnjak odgovara na vaša pitanja: Masline loše rađaju, koji oprašivač posaditi?

Piše Edi Družetić, agronom
31. ožujka 2025. - 10:17

PITANJE:

Poštovani,

Molio bih vas za savjet kod sadnje oprašivača maslina sorte bjelica (dubrovačka bjelica) i oblice.

Maslinik je na sjevernoj strani otoka Korčule 330 metara nadmorske visine okrenut prema Hvaru, Pelješcu i Biokovu.

U masliniku imam 38 stabala bjelice (dubrovačka bjelica) i šest stabala oblice, dva stabla leccino, te dva mala stabla divlje masline. Maslinik loše rađa već zadnjih 10 godina. Teren i zemlja su škrti i plitki. U masliniku imam vodu te ih zalijevam i gnojim prema preporukama struke, ali i dalje maslinik ne rađa dobro. Također, maslinik je podoban razvoju paunova oka, maslinova moljca i svrdlaša.

Starost maslina je od 10 do 100 godina.

Hvala vam puno i lijepi pozdrav,

Ante

 

ODGOVOR:

Uzroka slabe rodnosti masline može biti nekoliko: nepostojanje u blizini sorte oprašivača, slaba kondicija stabla, prijevremeni gubitak dijela lišća uslijed zaraze bolestima paunovo oko ili olovna bolest te lošim klimatskim uvjetima u razdoblju cvatnje.

Većina sorata bolje rodi ako se u blizini nalazi druga sorta koja bogato cvate, pojedinim je to uvjet da bi uopće rodile. Dubrovačka bjelica je u velikoj mjeri samooplodna a i neke sorte u blizini su dobri oprašivači pa to vjerojatno nije uzrok. Prema vašim riječima masline su dobro ishranjene i ne pate sušu, a pretpostavljam da ni svake godine nisu loši vremenski uvjeti u periodu cvatnje.

Poznato je da dugotrajne vlage uz maglu, izrazito suhi zrak i temperature više od 33 Celzijeva stupnja kao i dugotrajni jak vjetar jako ometaju oplodnju, a znamo da postoje mikrolokacije koje su zbog nekog razloga nepovoljne za uzgoj maslina. Ali ako u blizini postoje nasadi koji dobro rode, možemo isključiti i te razloge.

Bjelica je srednje otporna na napad maslinine muhe, ali je osjetljiva na napad bolesti paunovo oko i loše ponosi sušu. Sklona je alternativnoj rodnosti.

Oblica je također osjetljiva na paunovo oko i napad maslinine muhe, a nije samooplodna pa u blizini treba biti do 10 posto sadnica drugih sorti – oprašivača (levantinka, krvavica, uljarica, drobnica, leccino).

Teško je, ne vidjevši nasad, donijeti ispravnu dijagnozu, ali ono što svakako može pomoći bila bi sadnja u nasad dvije do tri sadnice levantinke i obavljanje urednih tretiranja s bakrenim preparatom protiv gljivičnih bolesti. Preporučujem jesensko - nakon berbe, proljetno - u početku kretanja vegetacije, ali i zimsko, ako nastupi topli period tijekom prvog ili drugog mjeseca.

Možda i moljac uništi veliki broj cvjetova, prisutnost mu se uoči prema postojanju sitne paučine u cvjetovima i u tom ga slučaju treba suzbijati prskanjem u fazi veličine ploda masline od 2 do 3 milimetra.

Svrdlaš baš i ne napada pretjerano sortu oblica ni bjelica, ali i on može biti razlog slabe rodnosti zbog sušenja i otpadanja malih plodova.

Ako je teren škrt i plitak, probajte pomoći biljkama prskanjem direktno usvojivim folijarnim hranjivima na bazi aminokiselina, nekoliko puta tijekom vegetacije: najbolje prije cvatnje, nakon oplodnje, te u početku krupnjenja plodova. Možda će samo to biti dovoljno da se rodnost vrati.

18. travanj 2025 12:46