RADOVI
Rezidba maslina
Prehrana i kultiviranje
Zaštita od bolesti i štetnika
REZIDBA MASLINA
Travanj je mjesec kada je najbolje obaviti rezidbu maslina. Razlog tome je što maslina otvara pupove i tada se vidi razlika između rodnih i vegetativnih. Nedostatkom radne snage u berbi maslina sve više su zastupljeni tresači, i to je razlog da krošnju rezidbom treba prilagoditi za njihov rad.
Na temelju boljeg poznavanja fiziologije reza i novih tehnologija u uzgoju maslina, potrebno je primjenjivati i nove suvremene pristupe rezidbi. Dva su osnovna načina rezidbe: prikraćivanje i prorjeđivanje. Kod prikraćivanja nastojimo spriječiti prebujni rast jednog dijela krošnje nad drugim, jer želimo održati sklad u razvijenosti skeleta i obrastajućih grana i izbojaka u krošnji. Kod rezidbe maslina češće provodimo prorjeđivanje suvišnih grana i izbojaka, a posebice odstranjivanje suhih, rak-ranama zaraženih grana i izrođenih grana i izbojaka.
Pri tome treba odstraniti kraće izbojke koji zasjenjuju krošnju i odnose hranu, a nose malo cvatova i plodova. Prednost treba dati dužim izbojcima koji su ravnomjerno raspoređeni u krošnji, jer oni osiguravaju bolju i redovitiju rodnost, a ujedno je s ovakvih izbojaka smanjeno opadanje plodova. Iduće je pravilo da sve osnovne, tj. skeletne grane budu podjednako razvijene i pravilno usmjerene da se međusobno ne isprepliću, ne zasjenjuju i da zadrže potrebnu čvrstoću, kako se ne bi pod teretom roda ili olujnog vjetra polomile.
Odrezane grane treba ukloniti iz maslinika. Tradicija je njihovo paljenje, ali bolji način je da se samelju i kompostiraju, čime vraćamo u maslinik organsku tvar.
PREHRANA I KULTIVIRANJE MASLINA
Gdje je to moguće, potrebno je obaviti okopavanje, frezanje ili kultiviranje tla u masliniku. Ovom agrotehničkom mjerom unosimo u tlo gnojiva iz proljetne prihrane, čuvamo vodu, odnosno vlagu u tlu za dolazeće sušno razdoblje i otklanjamo korove kao najvažnije konkurente maslini.
Pred rezidbu potrebno je obaviti prihranu maslina dušičnim gnojivima. Gnojidbu treba obaviti pred kišu u maslinicima u kojima je tlo ispod maslina zatravnjeno, odnosno pred kultiviranje gdje se tlo ispod maslina obrađuje.
Zbog gnojidbe, oborina i temperature u masliniku će buknuti brojni korovi. Osim mehaničkim putem - okopavanjem, kultiviranjem i košnjom, korove je moguće suzbijati kemijski - prskanjem pripravcima herbicida, što treba obavljati u krajnjoj nuždi.
ZAŠTITA OD BOLESTI I ŠTETNIKA
Tijekom travnja maslinama prijeti nekoliko važnih štetnika i redovitim pregledom treba utvrditi njihovu nazočnost i po potrebi obaviti suzbijanje.
Smeđi maslinov potkornjak
U nasadima neodržavanih maslina i tamo gdje se ne provode redovite agrotehničke mjere, smeđi maslinov potkornjak pričinjava značajne štete.
Potkornjak u travnju napušta hodnike radi kopulacije i počinje bušiti nove hodnike za reprodukciju na grančicama u fazi slabljenja ili na odrezanim granama nakon rezidbe, koje nisu na vrijeme uklonjene iz maslinika. Oplođena ženka i njezin mužjak buše hodnik gdje odlažu jaja: iz jaja se razvije ličinka čiji životni ciklus traje oko 40 dana, nakon čega se zakukulji. Iz kukuljice tijekom svibnja i lipnja izlaze odrasli kornjaši.
Maslinina pipa - skorovača
Pratiti pojavu pipe - skorovače u masliniku. Ako se primijeti njezina prisutnost, odnosno da brsti lišće, potrebno je omotati debla raznim vrstama traka koje mogu biti ljepljive ili mrežaste. Skorovača ne može letjeti jer su joj krila srasla. Danju boravi na tlu gdje se skriva, u sumrak ili tijekom noći penje se po deblu u krošnju maslina. Nailaskom na ljepljive trake na deblu zalijepe se. Nailaskom na mrežaste trake zapetljaju se i ugibaju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....